Powołany przez rząd Japonii panel ekspertów badający zeszłoroczną katastrofę w elektrowni jądrowej Fukushima ocenił w poniedziałek, że operator siłowni, firma TEPCO, usiłowała pomniejszać faktyczną skalę zniszczeń w elektrowni.

Z opublikowanego raportu wynika, że - jak to ujęto - wykazywane przez TEPCO samozadowolenie z rzekomego bezpieczeństwa w elektrowni oraz złe zarządzanie zwiększyły rozmiar katastrofy.

Eksperci skrytykowali również rząd i japońską agencję bezpieczeństwa nuklearnego za promowanie energetyki jądrowej, jako całkowicie bezpiecznej, bez wspominania o towarzyszących jej zagrożeniach.

Jak zauważa agencja Reutera, raport podaje w wątpliwość twierdzenia, że inne elektrownie atomowe w Japonii są przygotowane na katastrofy o dużym zasięgu po wprowadzeniu nowych zasad bezpieczeństwa.

Eksperci sugerują, że kroki podjęte po katastrofie w Fukushimie w innych siłowniach mogą być niewystarczające, by można było poradzić sobie z dużym i złożonym wypadkiem jądrowym, spowodowanym przez błąd ludzki i klęskę żywiołową w - jak to określono - "podatnym na katastrofy" kraju jakim jest Japonia, gdzie dochodzi do trzęsień ziemi, tsunami i wybuchów wulkanów.

Liczący 450 stron raport sporządzony przez 10-osobowy panel ekspercki kończy serię dochodzeń w sprawie największej awarii nuklearnej od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku - pisze agencja Associated Press.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych w trzech reaktorach.

W katastrofie zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. osób

Po wypadku w Fukushimie wyłączono w Japonii wszystkie 50 komercyjnych reaktorów jądrowych. Ostatnio premier Yoshihiko Noda zdecydował jednak, że reaktory nr 3 i 4 elektrowni Ohi w zachodniej części kraju, które po badaniach uznano za bezpieczne, zostaną ponownie uruchomione. Pierwszy z nich wznowił pracę na początku lipca.