Tegoroczne wakacje zapowiadają się pracowicie dla polityków SLD - już w lipcu w ramach akcji "Lato z SLD" odwiedzą kurorty nad morzem i w górach. Podczas dożynek liderzy Sojuszu będą spotykać się z mieszkańcami wsi, by tuż po wakacjach opracować nowy program dla rolnictwa.

Jesienią przyjęty i zaprezentowany ma zostać też "Pakiet startowy dla młodych", gdzie znajdą się m.in. propozycje zmian legislacyjnych zmierzające do ograniczenia tzw. umów śmieciowych, a także reformy oświatowej, w tym likwidacji gimnazjów.

Z politykiem Sojuszu w nadmorskiej kawiarni

Pierwszą miejscowością, gdzie można będzie spotkać polityków Sojuszu, w tym również lidera partii Leszka Millera, będzie Hel.

"Politycy SLD często spotykają się z mieszkańcami różnych regionów, natomiast tym razem będziemy to czynić również w okresie wakacyjnym i urlopowym, z założeniem, że nawet ci, którzy przebywają gdzieś na urlopach, czy wakacjach, być może wieczorem będą chcieli porozmawiać o polityce i spotkać się z jakimś znanym politykiem" - podkreślił Miller w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

"Będzie podane do publicznej wiadomości, że np. w jakiejś nadmorskiej kawiarni o godz. 18 można będzie przyjść i spotkać się z politykiem Sojuszu" - dodał b. premier.

SLD-owskie busy

Wzdłuż wybrzeża Bałtyku mają kursować specjalne SLD-owskie busy, którymi politycy ugrupowania podróżować będą po nadmorskich kurortach. Kolejnymi, po Helu, miejscowościami, które odwiedzą liderzy Sojuszu będą: Jastarnia, Władysławowo, Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka, aż do Kołobrzegu.

W sierpniu działacze SLD przeniosą swą aktywność na południe Polski, m.in. do Zakopanego. "W drugiej połowie sierpnia planujemy spotykać się z wczasowiczami, którzy będą spędzali wakacje w górach. Chcemy w sposób przyjazny mówić o polityce - pokazać, że polityka to nie tylko kłótnie, ale również normalna rozmowa o codziennych problemach" - zaznaczył w rozmowie z PAP sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Podczas spotkań można będzie wypełnić też specjalną ankietę dotyczącą głównych problemów, z którymi na co dzień muszą radzić sobie Polacy. "Na koniec wakacji zostanie przygotowane podsumowanie tych akcji, będące zbiorem wszystkich tych problemów, o których usłyszymy na spotkaniach tak, żebyśmy mieli obraz nie tylko tego, co wynika z badań społecznych, ale również z rozmów z ludźmi" - wyjaśnił Gawkowski.

Koniec lipca i początek sierpnia upłynie liderom SLD na spotkaniach z mieszkańcami wsi. "Na przełomie lipca i sierpnia mamy dożynki i tam właśnie politycy SLD będą przedstawiali nasze propozycje dotyczące polskiego rolnictwa i pomysły na to, co zrobić, aby ono funkcjonowało lepiej" - zaznaczył Gawkowski.

W oparciu o rozmowy z rolnikami ma powstać po wakacjach nowy program Sojuszu dla wsi i rolnictwa.

We wrześniu Rada Krajowa SLD ma przyjąć z kolei "Pakiet startowy dla młodych". "Najmłodsze pokolenie jest dziś najbardziej opuszczone i sfrustrowane, a Sojusz, jako partia lewicowa, zdaje sobie sprawę z tego, że powinno o nie zabiegać, ponieważ z perspektywy przyszłości to właśnie ci młodzi są najważniejsi dla budowania stabilności Polski" - podkreślił sekretarz Sojuszu.

Ograniczenie "umów śmieciowych"

W pakiecie znajdą się m.in. propozycje zmierzające do ograniczenia tzw. umów śmieciowych (umów o dzieło i umów zlecenie) oraz pomysły reformy szkolnictwa. Jednym z postulatów ma być likwidacja gimnazjów i powrót do dawnego systemu szkolnictwa. "Proponujemy rozważenie powrotu do nauczania 8-4 (8 lat szkoły podstawowej i 4 lata szkoły średniej - PAP) oraz wzmocnienia roli szkół technicznych w Polsce" - powiedział Gawkowski.

Sojusz chciałby też wprowadzić ułatwienia dla młodych ludzi w dostępie do przedszkoli i żłóbków.