W ocenie Ziobry odpadnięcie w fazie grupowej polskiej reprezentacji z turnieju Euro 2012 pokazuje jasno, że przyszedł najwyższy czas, aby podjąć stanowcze działania zmierzające do naprawy sytuacji w polskiej piłce nożnej i PZPN.

Według niego, tę naprawę należy rozpocząć od natychmiastowej dymisji szefa PZPN Grzegorza Laty i wybrania nowych władz związku.

"Mamy nadzieję, że pan Lato poda się do dymisji, że dojdzie do wybrania innych przedstawicieli środowiska PZPN, którzy będą mogli być partnerem do dyskusji i do odważnych wewnętrznych zmian ograniczających władzę, wprowadzającą transparentność w obszarze działania, finansów i szkoleń" - powiedział Ziobro we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem, dotychczasowe kierownictwo PZPN jest "niereformowalne" i nie daje żadnej nadziei na zmianę.

Ponadto, według szefa SP, niezbędne jest szukanie ponadpartyjnych rozwiązań, dzięki którym będzie możliwe pełne zdiagnozowanie sytuacji w PZPN.

"Proponujemy, aby w komisji kultury fizycznej i sportu, która z istoty rzeczy zobowiązana jest do podejmowania wszystkich spraw związanych z polskim sportem, powołać podkomisję ds. piłki nożnej i PZPN, gdzie można by było spotkać się, rozmawiać i zaproponować raport, który byłby podstawą do niezbędnych zmian w polskiej piłce" - powiedział Ziobro.

Jak zaznaczył, Polska przy uzdrawianiu sytuacji w polskiej piłce powinna skorzystać z wielu rozwiązań, które przyniosły duży sukces innym narodowym reprezentacjom. "Jeśli będzie dobra wola, jeśli będzie zgodne działanie i silne wsparcie polityczne, uda się wprowadzić realne zmiany" - powiedział.

Z kolei rzecznik klubu SP Patryk Jaki wezwał po raz kolejny minister sportu Joannę Muchę do podjęcia działań zmierzających do powołania kuratora w PZPN tuż po zakończeniu Euro 2012. Jaki uważa, że takie działania są konieczne, gdyż to Związek w bardzo duże mierze jest odpowiedzialny za "tragiczne" wyniki sportowe z wielu minionych lat.

Jak poinformował, jednym z pomysłów SP na uzdrowienie sytuacji w PZPN jest zobowiązanie władz związku do przedstawiania co 5 miesięcy informacji o inwestycjach i finansach.

Jaki dodał, że Solidarna Polska chce także m.in. powołania w kraju 16 szkół mistrzostwa sportowego, w których mieliby kształcić się przyszli kadrowicze polskiej reprezentacji.