John Demjaniuk, nadzorca z obozu koncentracyjnego w Sobiborze, zmarł w wieku 91 lat

17 marca 2012

Były strażnik w obozie zagłady w Sobiborze, skazany za udział w zagładzie Żydów John Demjaniuk nie żyje - potwierdziła w sobotę policja w Rosenheim w Bawarii. Zmarł on w wieku 91 lat w domu spokojnej starości w bawarskim Bad Feilnbach.

W maju 2011 r. pochodzący z Ukrainy Demjaniuk został skazany przez monachijski sąd na karę pięciu lat więzienia za udział w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów, zgładzonych w Sobiborze w 1943 r. Sędzia uznał za udowodnione, że Demjaniuk był wachmanem w Sobiborze od marca do września 1943 r.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku sąd nakazał uwolnienie skazanego ze względu na jego podeszły wiek i brak możliwości ucieczki. Na wolności Demjaniuk oczekiwał na rozpatrzenie apelacji od wyroku.

Jak podała agencja dpa, prokuratura wszczęła rutynowe postępowanie w sprawie śmierci Demjaniuka.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.