Ruch Palikota powołał w czwartek parlamentarny zespół ds. racjonalnej polityki przeciwdziałania narkomanii - powiedział PAP poseł Ruchu Michał Kabaciński. Zespół ma m.in. analizować przepisy oraz proponować własne rozwiązania legislacyjne.

Kabaciński zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (14-16 marca)odbędzie się spotkanie organizacyjne, wybór prezydium i zaplanowane zostaną działania na najbliższe miesiące.

Pod koniec stycznia politycy Ruchu Palikota zapowiadali powołanie parlamentarnego zespołu ds. racjonalnej polityki narkotykowej. Kabaciński powiedział PAP, że ostatecznie nazwa zespołu została zmieniona, bo o pierwotnej pozytywnie nie wyraziło się Prezydium Sejmu.

Według posła zespół ma się m.in. spotkać z legislatorami z Czech, którzy w swym kraju wprowadzali zmiany w polityce narkotykowej.

Reklama

Poseł dodał, że Ruch Palikota przedstawi kompleksową nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W projekcie ma się znaleźć m.in. zapis, że marihuana ma zastosowanie medyczne i może być stosowana w celach leczniczych.

"To będzie obszerny projekt, który będzie liberalizował te kwestie, które obecnie są bardzo restrykcyjne. Uprawa na własny użytek po uzyskaniu odpowiedniej licencji - takie jest założenie projektu. Jesteśmy na etapie konsultacji, w jaki sposób można by uzyskiwać taką licencję, tak żeby była pewna kontrola oczywiście" - podkreślił Kabaciński.

Pod koniec stycznia na konferencji prasowej, na której Janusz Palikot zapalił w Sejmie kadzidełko o zapachu marihuany, Ruch przedstawił projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii; wprowadza on nowe rozwiązania prawne, które miałyby m.in. zobowiązać ministra sprawiedliwości do tego, by w porozumieniu z ministrem zdrowia precyzyjnie określił, co oznacza zawarte w art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii określenie "niewielka ilość narkotyku".