"PKP ma swojego partnera ubezpieczeniowego - PZU, trwają analizy i myślę, że będą wypłaty (odszkodowań - PAP); my zanalizujemy sytuację rodzin tych osób, które zginęły (...) . Główny obowiązek spoczywa na PZU, ale musimy sprawdzić realną sytuację rodzin, aby wiedzieć, czy jakieś dodatkowe wsparcie, np. dla dzieci, które zostały osierocone, nie będzie potrzebne. Jesteśmy na to otwarci, ale proszę pamiętać, że jeszcze nie ma 100-procentowej identyfikacji listy 16 osób, które niestety zginęły" - zaznaczył w poniedziałek Boni.

Marszałek województwa śląskiego zapowiedział wypłatę zapomogi w wysokości 10 tys. zł dla dzieci, które straciły rodziców w katastrofie kolejowej w Szczekocinach.

Minister administracji i cyfryzacji poinformował, że prawdopodobnie we wtorek odbędzie się wideokonferencja z wojewodami, podczas której zostanie przedyskutowane m.in. to, w jaki sposób przebiegała akcja na miejscu katastrofy.

"To jest sprawdzian z bardzo dobrym wynikiem; ja byłem od godziny 21.20 w sobotę w kontakcie z wojewodą, uznałem, że trzeba przestrzegać reguł: wojewoda jest na miejscu - takie są przepisy przy zarządzaniu kryzysowym, uważam, że to zdało egzamin. (...) Przy całej tragedii sytuacji, chciałem publicznie wszystkim służbom i wojewodzie bardzo podziękować" - powiedział minister.

Do czołowego zderzenia dwóch pociągów, w których jechało ok. 400 pasażerów, doszło w sobotę o godz. 20.57. Na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa zderzyły się pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa.

W związku z sobotnią katastrofą kolejową zatrzymano w poniedziałek dwóch dyżurnych ruchu posterunków kolejowych, które odpowiadały za ruch pociągów na tej trasie.