1 marca Polska obniża opłaty wizowe dla obywateli Ukrainy z 35 do 20 euro - poinformował w środę portal internetowy ukraińskiego rządu. Obniżka dotyczy wyłącznie długoterminowych polskich wiz krajowych.

Szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Piotr Paszkowski potwierdził PAP informacje o obniżeniu opłat za wizy dla Ukraińców.

"Decyzję tę podjął minister spraw zagranicznych Polski w ramach dwustronnych (polsko-ukraińskich) negocjacji o dalszej liberalizacji porządku wizowego we wzajemnych podróżach obywateli Polski i Ukrainy" - głosi komunikat.

O zamiarze obniżenia przez Polskę opłat, pobieranych od Ukraińców za rozpatrzenie wniosku wizowego w polskich placówkach dyplomatycznych, strona ukraińska informowała w październiku 2010 roku, po wizycie premiera Mykoły Azarowa w Warszawie w końcu września ubiegłego roku.

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeksandr Dikusarow, powołując się na rozmowy Azarowa z premierem Donaldem Tuskiem, podał wówczas, że opłaty wizowe mają być obniżone w styczniu bieżącego roku.

Polacy, podobnie jak inni obywatele państw unijnych, od 2005 roku podróżują na Ukrainę bez wiz.

Ukraiński rząd poinformował jednocześnie w środę, że Słowacja całkowicie zrezygnowała z pobierania od Ukraińców opłat za rozpatrzenie wniosków o wydanie długoterminowych wiz krajowych.