Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską zostanie zawarta już w bieżącym roku - oświadczył w niedzielę podczas obchodów Dnia Jedności Ukrainy prezydent Wiktor Janukowycz.

Szef państwa zadeklarował przestrzeganie praw człowieka i obronę swobód oraz ponownie skrytykował swych przeciwników za niekorzystne dla ukraińskiej gospodarki umowy gazowe z Rosją.

"W bieżącym roku zawrzemy umowę o wolnym handlu wraz z umową stowarzyszeniową z UE" - mówił Janukowycz podczas uroczystości z okazji Dnia Jedności w kijowskim pałacu Ukraina.

"Nieodłącznym składnikiem demokratycznego państwa europejskiego jest obrona praw człowieka. Znacząco wzmocnimy kontrolę śledztw nad każdym przypadkiem łamania praw człowieka. Oddzielnym monitoringiem zostanie objęta wolność słowa" - podkreślił.

Prezydent odniósł się przy tym do obowiązujących ukraińsko-rosyjskich kontraktów gazowych, które - jak ocenił - naraziły jego kraj na ogromne straty.

"Ukraina stała się zakładnikiem podpisanych w 2009 r. umów, które doprowadziły nasz kraj do strat liczonych w miliardach. (...) umowy te i to zadłużenie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. I ludzie, którzy doprowadzili Ukrainę nad przepaść, powinni za to odpowiadać przed ukraińskim narodem" - oznajmił.

Dzień Jedności Ukrainy w tym roku po raz pierwszy zostało połączone z Dniem Wolności

Umowy gazowe z Rosją zawarła była premier Julia Tymoszenko. W ich wyniku Ukraina płaci dziś 416 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa. Zdaniem obecnych władz w Kijowie, które bez sukcesu starają się zmienić te kontrakty, cena rosyjskiego surowca nie powinna przekraczać 300 dolarów.

Za nadużycia popełnione przy zawieraniu umów na kupno gazu z Rosji Tymoszenko odsiaduje karę siedmiu lat więzienia. Wyrok na nią krytykowany jest przez państwa zachodnie, które uznały, iż była premier stała się ofiarą wybiórczego stosowania prawa.

M.in. z powodu Tymoszenko na szczycie Ukraina-UE w grudniu nie doszło do parafowania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Europejscy partnerzy Ukrainy uważają, że Tymoszenko nie powinna odpowiadać za swe czyny przed sądem, ponieważ jej postępowanie powinni oceniać wyborcy.

Dzień Jedności Ukrainy jest świętem państwowym ustanowionym w rocznicę podpisania w 1919 roku aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową. W tym roku po raz pierwszy święto zostało połączone z Dniem Wolności, obchodzonym dotychczas 22 listopada w dniu wybuchu pomarańczowej rewolucji w 2004 roku.