Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że obecnie na Węgrzech "przywracana jest demokracja i elementarny porządek", co nie odpowiada Unii Europejskiej. Świadczy o tym - zdaniem Kaczyńskiego - decyzja Komisji Europejskiej ws. tego kraju.

We wtorek KE postanowiła otworzyć wobec Węgier postępowanie o naruszenie prawa UE; Bruksela kwestionuje m.in. nową ustawę o banku centralnym. Premier Węgier Viktor Orban ma w środę uczestniczyć w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Kaczyński poinformował na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami swojej formacji w PE.

"Bardzo wyraźnie zalecałem, aby w trakcie dyskusji w Parlamencie Europejskim zająć bardzo zdecydowane stanowisko przeciwko tej awanturze, przeciwko ograniczaniu suwerenności Węgier, to znaczy likwidacji tej suwerenności i przeciwko temu, aby UE podtrzymywała kryminalne, postkomunistyczne układy, bo to w istocie do tego się sprowadza" - powiedział Kaczyński.

"Unii Europejskiej nie przeszkadzało to, że poprzednie władze miały ogromny deficyt, jakoś nie stosowała sankcji, mimo że są do tego podstawy prawne, nie przeszkadzało bardzo brutalne tłumienie legalnych manifestacji w Budapeszcie" - ocenił prezes PiS.

"Teraz, gdy Węgry są porządkowane, przywracana tam jest właśnie demokracja i elementarny porządek, to nie odpowiada to Unii" - dodał.

Zdaniem prezesa PiS widać, że instytucje unijne reprezentują coś zupełnie innego niż zbiorowy interes państw europejskich. "A właśnie to powinny reprezentować i nie powinny się wtrącać w nieswoje sprawy" - powiedział.

Ustawa o banku centralnym, którą węgierski parlament - zdominowany przez partię Fidesz Viktora Orbana - uchwalił pod koniec zeszłego roku, odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament.

Zastrzeżenia KE wzbudziło też obniżenie wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów z 70 do 62 lat, a także ograniczenie niezależności urzędu ds. ochrony danych osobowych.