Po ok. pięciu godzinach zakończyło się przesłuchanie b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w rzeszowskiej prokuraturze. Był on przesłuchiwany jako świadek w śledztwie dot. przekroczenia uprawnień przez ABW, CBA i prokuratorów przy badaniu tzw. afery gruntowej.

W przesłuchaniu brali też udział: były szef MSWiA Janusz Kaczmarek i były szef PZU Jaromir Netzel. Obaj mają w tym śledztwie status pokrzywdzonych.

Kaczmarek po przesłuchaniu powiedział dziennikarzom, że "zeznania, które pan Jaromir Netzel złożył jawnie przed sejmową komisją śledczą, dzisiaj w sposób jednoznaczny się potwierdziły. W związku z powyższym jesteśmy bliżsi prawdy".

Zasłaniając się tajemnicą postępowania przygotowawczego, nie chciał zdradzić, czy w trakcie przesłuchania były odsłuchiwane taśmy z nagraniami rozmów telefonicznych miedzy Netzlem a Ziobrą.

Natomiast Jaromir Netzel nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Powiedział tylko: "Ziobro tonie".

"To jest po prosty śmieszne, to jest cyrk" - powiedział Zbigniew Ziobro poproszony przez dziennikarzy o komentarz do tej wypowiedzi. Jego zdaniem środowe przesłuchanie potwierdziło jego wersję wydarzeń. "Dzisiejszy przebieg czynności potwierdził oczywiście prawdziwość składanych przeze mnie zeznań i pokazał butę i charakter ludzi, którzy są po drugiej stronie".

Przesłuchanie odbyło się w kancelarii tajnej rzeszowskiej prokuratury.

Ziobro był już przesłuchiwany w tej sprawie przez rzeszowską prokuraturę w sierpniu i październiku 2011 r.

Śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie, funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sierpniu 2007 r. zostało przedłużone do końca stycznia 2012 r. Dotyczy ono przekroczenia uprawnień przez wydanie zarządzenia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu Kaczmarka, Netzla i b. szefa policji Konrada Kornatowskiego jako podejrzanych w sprawie złożenia fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa o "przeciek" z akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Śledztwo zostało przedłużone, ponieważ śledczy musieli przesłuchać jeszcze trzech świadków, w tym b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego (odbyło się 19 grudnia 2011 r.). Trzeci świadek to osoba z byłego kierownictwa prokuratury krajowej.

Niektóre wątki z tego śledztwa włączono do sprawy o przekroczenie uprawnień przez CBA, ABW i prokuratorów

Są to prawdopodobnie już ostatnie czynności dowodowe, jakie prokuratura musi wykonać przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszego działania - czy postawić komuś zarzuty, czy umorzyć postępowanie.

Prokuratura bada także zgodność z prawem czynności operacyjno-rozpoznawczych CBA i ABW. Pod uwagę brana jest m.in. wersja podawana przez pokrzywdzonych, że istniał "pewien ciąg decyzji, mających na celu zdyskredytowanie Kaczmarka przed opinią publiczną".

Jednym z jego elementów miała być m.in. konferencja prasowa wiceprokuratora generalnego Jerzego Engelkinga, gdy ujawnił on podsłuchane rozmowy Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla oraz taśmy wideo z pobytu Kaczmarka w hotelu Marriott. W tej sprawie rzeszowska prokuratura okręgowa prowadziła śledztwo, które jesienią 2010 r. w części umorzyła. Umorzenie dotyczyło jednak wątków związanych ze sprawami formalnymi przy zwoływaniu i prowadzeniu konferencji.

Niektóre wątki z tego śledztwa włączono do sprawy o przekroczenie uprawnień przez CBA, ABW i prokuratorów.

Kaczmarka odwołano na wniosek premiera Jarosława Kaczyńskiego z funkcji szefa MSWiA w sierpniu 2007 r., bo "znalazł się w kręgu podejrzenia" w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa. Miał zarzut zatajenia spotkania z Krauzem w hotelu Marriott w lipcu 2007 r. i utrudniania śledztwa w sprawie przecieku z akcji CBA. Śledztwa w sprawie fałszywych zeznań Kaczmarka i samego przecieku z akcji CBA umorzono w 2009 r.

Jeszcze w 2007 r. sąd uznał za bezpodstawne zatrzymanie Kaczmarka, który na drodze sądowej żąda za to od państwa wielomilionowego odszkodowania. Rzeszowska prokuratura we wrześniu 2010 r. skierowała do sądu w Warszawie akt oskarżenia m.in. przeciw byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu m.in. o nadużycie uprawnień i kierowanie nielegalnymi działaniami operacyjnymi CBA dotyczącymi wręczenia łapówki osobom powołującym się na wpływy w resorcie rolnictwa.