Remonty mostów Łazienkowskiego i Grota-Roweckiego, przebudowa bulwarów wiślanych, kontynuacja budowy centralnego odcinka II linii metra - m.in. te inwestycje zaplanowano na 2012 r. w Warszawie. Na termin rozpoczęcia niektórych prac mają wpływ mistrzostwa Euro 2012.

Rzecznik prasowy stołecznego biura odpowiedzialnego za koordynację inwestycji drogowych Tomasz Kunert powiedział PAP, że przedsięwzięciem, które w największym stopniu wpływa na organizację ruchu w Warszawie, jest budowa centralnego odcinka II linii metra. "Tak też będzie w 2012 r." - zaznaczył.

W czasie budowy stacji metra Świętokrzyska (skrzyżowanie ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej) remontowana będzie część torowiska na ul. Marszałkowskiej. W tym czasie - mniej więcej od połowy maja do połowy września - tramwaje nie będą jeździć na odcinku od pl. Zbawiciela do ronda Dmowskiego. Z kolei samochody jadące ul. Marszałkowską będą dojeżdżać tylko do ul. Świętokrzyskiej - nie będzie przejazdu przez skrzyżowanie.

Podczas Euro 2012 samochody dojadą jedynie do ronda Dmowskiego, gdyż odcinek ul. Marszałkowskiej przed Pałacem Kultury będzie zajęty przez Strefę Kibica. Remont torowiska ma się rozpocząć po zakończeniu mistrzostw - powiedział Kunert.

Dodał, że na miesiąc przed mistrzostwami oraz podczas Euro 2012 na wybranych ulicach - m.in. w rejonie Stadionu Narodowego, Strefy Kibica, głównych trasach dojazdowych - nie będą wykonywane żadne prace remontowe. "Chodzi o to, by dojazd do obiektów sportowych, szpitali, parkingów nie był utrudniony" - wyjaśnił.

Z kolei w lipcu i sierpniu remontowany ma być most Łazienkowski. Kunert zapewnił, że przeprawa w czasie modernizacji będzie przejezdna w obu kierunkach. "Most będzie remontowany częściami" - powiedział.

Kunert zapowiedział, że latem zakończy się modernizacja Trasy Toruńskiej

Remontowany będzie także most Grota-Roweckiego. "Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce, by prace rozpoczęły się po zakończeniu Euro 2012. Nie wiadomo, czy tak będzie, bo nie rozstrzygnięto jeszcze przetargu" - powiedział Kunert. Zapewnił, że i ta przeprawa podczas remontu będzie przejezdna.

Miasto planuje także modernizację bulwarów wiślanych na lewym brzegu rzeki. "To dosyć duża przebudowa, pieniądze - kilkadziesiąt milionów złotych - zostały zapisane w budżecie miasta. Po przebudowie będą miejsca spacerowe, przeznaczone na kawiarenki, rekreację i działania artystyczne" - powiedział.

Wiosną przyszłego roku - według informacji Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych - oddana do użytkowania ma być część drogowa mostu im. Marii Skłodowskiej-Curie, tzw. Północnego. Budowa części tramwajowej oraz węzła Modlińska mają zostać ukończone w czerwcu.

Kunert zapowiedział, że latem zakończy się modernizacja Trasy Toruńskiej. Kontynuowana będzie też budowa południowej obwodnicy stolicy. Nadal będą trwały prace przy budowach: wiaduktów w ciągu ulic Marsa, ulicy Nowolazurowej, węzła Salomea i kawałka odcinka Salomea-Wolica.

Poszerzana będzie ul. Górczewska na Bemowie, przy wylocie z Warszawy. W tej samej dzielnicy budowane będzie połączenie tramwajowe między ul. Górczewską a ul. Radiową. "Nie znamy jeszcze terminu rozpoczęcia tej inwestycji" - powiedział Kunert.

Ponadto prace modernizacyjne będą trwały w oczyszczalni ścieków "Czajka", kontynuowana będzie budowa kolektora ściekowego w Wawrze.