Od jutra do 10 grudnia będzie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Podróż pomiędzy największymi polskimi metropoliami wydłuży się średnio o 1,5 godziny.
To efekt kolejnego etapu prac modernizacyjnych na torach. Najwięcej utrudnień czeka pasażerów w pierwszym tygodniu września. Objazdami pojadą m.in. pociągi na trasach Warszawa – Kraków oraz Warszawa – Gdynia. Od 1 do 7 września pociągi relacji Warszawa – Kraków pojadą przez Katowice. Część pociągów zostanie odwołana.
Powodem tych utrudnień jest konieczność wymiany rozjazdów. W związku z objazdami podróż z Warszawy do Krakowa wydłuży się o ok. półtorej godziny i wyniesie ok. 4,5 godz. W przypadku podróży PKP Intercity z Warszawy do Trójmiasta pociągi w tych dniach będą jeździły drogą okrężną przez Toruń i Iławę. Pominą stacje Działdowo i Ciechanów. Czas podróży do Gdyni będzie dochodził do 8 godzin i będzie o 1,5 godziny dłuższy niż obecnie. Dłużej będzie się też jechało z Warszawy do Poznania, a to ze względu na prace na odcinku Łowicz – Kutno. Czas przejazdu wyniesie ok. 3 godz. 50 min. To może nie być koniec kłopotów dla podróżnych. Ostatnia zmiana rozkładu jazdy PKP pod koniec ubiegłego roku spowodowała kilkudniowy paraliż kolei.