Większość reform w Hiszpanii została już przeprowadzona przez socjalistów, a prawicy pozostało tylko wprowadzanie cięć - uważa historyk z UW Tadeusz Miłkowski. Komentatorzy porażkę socjalistów w niedzielnych wyborach przypisują właśnie niepopularnym reformom.

Na pytanie o szanse zwycięskiej Partii Ludowej (PP) na wprowadzenie reform Miłkowski powiedział PAP, że "większość reform została już przeprowadzona przez partię socjalistyczną w ostatnim okresie rządów, czyli w ostatnim roku czy półtora".

"W zasadzie trudno sobie wyobrazić inne reformy. Raczej w związku z sytuacją gospodarczą PP będzie musiała przeprowadzić cięcia. Trudno to nazwać reformami" - podkreślił historyk z Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Dodał, że PP czeka "obcinanie wydatków na służbę zdrowia, szkolnictwo itd.".

"W ostatnim okresie premier Jose Luis Zapatero w jakiś sposób nadrobił wprowadzanie reform, choć wcześniej przez dwa lata nic nie robił. Trudno będzie PP wymyślić coś innego" - ocenił Miłkowski. Według niego brak konkretnego programu PP wynika m.in. z tego, że w sprawach zasadniczych socjaliści zrobili to, co należało.

Zmiany przyszły zbyt późno

Miłkowski wymienił dwa powody dotkliwej porażki Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) w wyborach parlamentarnych. Z jednej strony zwolennicy socjalistów zarzucali im, że za późno wprowadzili zmiany, a z drugiej "nie spodziewali się, że partia ta przeprowadzi reformy w stylu thatcherowskim". "Uważali, że jeżeli ktoś takie reformy wprowadzi, to będzie to PP po dojściu do władzy. Wtedy mogliby głosować na socjalistów, żeby uniknąć reform" - podkreślił historyk z UW.

Również Anabel Diez z madryckiego dziennika "El Pais" jest zdania, że to cięcia budżetowe rządu socjalistów doprowadziły do porażki PSOE w wyborach. "Elektorat lewicowy odwrócił się od socjalistów już dawno temu, najprawdopodobniej w maju 2010 r. Pewnie gdyby te cięcia nie zostały przyjęte, dzisiaj Hiszpania byłaby w gorszej sytuacji, ale społeczeństwo nie chciało słuchać socjalistów" - podkreśliła komentatorka.

Nie jest jasne, czy prawica ma szanse na uzyskanie poparcia społeczeństwa dla reform

"Dużą liczbę głosów zdobyły dwa ugrupowania ogólnokrajowe, które są nastawione bardzo negatywnie do programu jakichkolwiek reform, czy socjalistycznych, czy PP" - powiedział Miłkowski. Wśród tych ugrupowań wymienił Zjednoczoną Lewicę (IU), na którą głos oddali "ludzie popierający zazwyczaj socjalistów" oraz Związek, Postęp i Demokracja (UPD), która zyskała poparcie osób "o poglądach mniej lewicowych, ale bardziej liberalnych".

Lider PP i najpewniej przyszły premier Mariano Rajoy "podczas całej kampanii podkreślał, że nawet jeśli nie będzie miał opozycji w Kongresie (Deputowanych), to zdaje sobie sprawę, że będzie ona na ulicach, a jej oznaką będą demonstracje i strajki" - przypomniał Carlos E. Cue z "El Pais".

"Teraz Rajoy będzie musiał poinformować o konkretnych środkach oszczędnościowych, które zamierza wprowadzić, by móc zgodnie z planem zmniejszyć wydatki publiczne" - uważa analityk polityczny Fernando Garea. "Oczywiście skończy się tak, jak we wszystkich innych krajach europejskich: ludzie się im sprzeciwią" - przewiduje Cue.

PSOE czeka "bardzo długa zima"

Miłkowski jest zdania, że "porażka socjalistów nie zostanie przez nich łatwo w najbliższym czasie nadrobiona". Historyk podkreślił, że PSOE czeka "bardzo długa zima", którą będzie można mierzyć latami. Komentatorzy zgodnie podkreślają, że teraz partia będzie musiała się odbudować, stworzyć nowy program oraz wybrać nowego lidera.

Według Miłkowskiego Hiszpanie nie powinni się obawiać głosów oddanych na nacjonalistów, w tym na ugrupowania, które reprezentują baskijscy separatyści z ETA, czyli Amaiur. "Były to głosy wynikające z powodów ekonomicznych" - zaznaczył historyk. "Zawsze są spory między regionami autonomicznymi, szczególnie Katalonią, która w odróżnieniu od Kraju Basków ma pewne uprawnienia, powodujące, że jest w stanie się obronić przed niektórymi decyzjami władz centralnych" - wyjaśnił.

"Baskowie są w tej chwili w najlepszej sytuacji ekonomicznej. Nie wydawali rozrzutnie pieniędzy, podobnie jak Katalonia. Tyle że Katalonia dużą część zarobionych pieniędzy musi przeznaczyć na ubogie regiony kraju: na rządzone przez socjalistów Estremadurę i Andaluzję i rządzoną od pewnego czasu przez PP Kastylię-La Manchę" - dodał Miłkowski.

"Economist" apeluje do lidera PP o głębokie reformy

"Rajoy jest wytrwały - w ciągu siedmiu lat w opozycji udało mu się przezwyciężyć wewnętrzne spory w PP - ale nie jest ani szczególnie przebojowy, ani nie ma skłonności do dramatycznych gestów. Przedstawił też niewiele szczegółów planu naprawy Hiszpanii" - pisze "Economist" na stronie internetowej. "Oszczędności budżetowe tylko zaostrzą kryzys gospodarczy, jeśli nie będą im towarzyszyły głębokie reformy" - zaznacza "Economist".

"Rajoy podkreślał, że +PP nie obiecuje cudów+. Jednak pośrednio właśnie to robiła, obawiając się, że wyborcy mogą odwrócić się od niej po zapowiedziach zbyt dużych cięć" - dodaje tygodnik. "Rajoy już obiecał ochronę emerytur (...) oraz zmniejszenie podatków dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pozostaje tajemnicą, w jaki sposób sfinansuje te obietnice" - zaznacza "Economist".

W przeciwieństwie do Grecji i Włoch, gdzie na czele rządów stoją technokraci, Hiszpania "wybrała swojego własnego kapitana, by przeprowadził ją przez burzę". "Jeśli kapitan Rajoy nie może teraz pokierować Hiszpanią i doprowadzić jej do bezpiecznej przystani, to kto może?" - zastanawia się "Economist".