Hiszpański parlament zatwierdził we wtorek lidera Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoya na stanowisku szefa rządu, które ma piastować przez cztery lata. 56-letni Rajoy, którego ugrupowanie odniosło zwycięstwo w ostatnich wyborach, zostanie zaprzysiężony w środę.

Kandydaturę Rajoya poparło 187 deputowanych, przeciw było 149 członków Kongresu Deputowanych, a 14 wstrzymało się od głosu.

Konserwatywna PP odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych z 20 listopada i pokonała rządzących siedem lat socjalistów.

W poniedziałkowym expose Rajoy wśród reform planowanych przez przyszły rząd wymienił obniżenie deficytu budżetowego, restrukturyzację systemu finansowego, podwyżkę emerytur oraz reformę administracji publicznej i systemu edukacji, a także poprawę zarządzania służbą zdrowia.

Zapowiedział, że nowy rząd 30 grudnia przyjmie program pilnych reform gospodarczych i budżetowych. Ostrzegł, że kraj czekają bardzo trudne czasy.

Pierwsza ustawa, jaką przyjmie rząd, będzie dotyczyła stabilności budżetu

Rajoy oświadczył, że celem gabinetu jest zredukowanie deficytu o 16,5 mld euro w przyszłym roku. Przyznał, że zapowiadany przez odchodzący socjalistyczny rząd deficyt budżetowy na poziomie około 6 procent PKB w tym roku może okazać się zbyt optymistyczny.

Zapowiedział m.in. podwyżkę emerytur w 2012 roku, czemu ma towarzyszyć likwidacja systemu wcześniejszych emerytur. Zastrzegł, że będzie to jedyna podwyżka, jaką zapowiada.