Zwycięstwo prawicowej Partii Ludowej (PP) na czele z Mariano Rajoyem w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii i historyczna porażka socjalistycznego ugrupowania PSOE to w poniedziałek najważniejszy temat wszystkich hiszpańskich dzienników.

"El Pais" publikuje zdjęcie zwycięskiego Rajoya z podpisem "Kryzys oddał władzę Rajoyowi. Hiszpania powierza pełnię władzy PP a socjaliści ponoszą największą porażkę w historii".

Liberalno-lewicowy dziennik podkreśla fakt, że porażka socjalistów przyczyniła się do wzmocnienia pozycji Zjednoczonej Lewicy (IU) i Związku Postęp i Demokracja. Rząd PP będzie miał opozycję mniejszościową i podzieloną. Zwraca też uwagę, że swoją reprezentację parlamentarną będą miały partie skrajnie nacjonalistyczne z Kraju Basków i Katalonii. Podkreśla konieczność przyspieszenia procedur powołania nowego gabinetu. Rajoy musi niezwłocznie powołać ministrów finansów i gospodarki, by jak najszybciej rozpocząć rozmowy z UE o walce z kryzysem - pisze "El Pais".

"Lider ludowców ma całkowicie wolną rękę"

"Mandat na zmianę" - tak zatytułował w poniedziałek swoją okładkę liberalny dziennik "El Mundo". Komentuje zwycięstwo Rajoya i podkreślając, że lider ludowców ma całkowicie wolną rękę co do sposobu wyciągania kraju z kryzysu.

Dziennik "ABC" pisze: "historyczne zwycięstwo i olbrzymia odpowiedzialność. Hiszpania oddaje swoją przyszłość w ręce Rajoya. Wynik 186 mandatów daje PP drugą w historii większość absolutną w Kortezach". Poza tym ten konserwatywny dziennik zaznacza, że Hiszpanie wybrali najbardziej pluralistyczny parlament w historii; będzie w nim 13 partii.

Kataloński dziennik "La Vangaurdia" pisze: "Premier z większością absolutną, wielkie rozczarowanie socjalistów i sukces katalońskiego ugrupowania Konwergencja i Związek (CiU), która uzyskała 16 mandatów.

"Absolutna prawica, socjalistyczna klęska"

Centrolewicowy dziennik "El Periodico" tytułuje swoją okładkę "W rękach Rajoya" i komentuje zapowiedzi kandydata na nowego premiera o rządzeniu we współpracy ze wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnymi i zamiarze zjednania sobie przywódców europejskich.

"Publico" - tytułuje informację z zwycięstwie wyborczym konserwatystów: "Absolutna prawica, socjalistyczna klęska". Akcentuje, że PP wygrała wybory z 16-procentową przewagą nad PSOE, a Rajoy osiągnął lepszy wynik niż jego poprzednik Aznar w 2000 r. Najgorszy w ciągu 34 lat hiszpańskiej demokracji rezultat socjalistów stawia ich przed koniecznością wprowadzenia głębokich reform wewnątrzpartyjnych.

Ekonomiczny dziennik "Cinco Dias" pisze: "Cała władza dla Rajoya". Podkreśla, że wyborczy triumf PP oddaje w jej ręce kontrolę nie tylko nad budżetem centralnym, ale też nadzór nad budżetami regionalnymi i lokalnymi. Natomiast drugi dziennik gospodarczy "Expansion" pisząc o wielkim sukcesie PP podkreśla czekające kraj reformy.