Abp Tadeusz Gocłowski, Zbigniew Romaszewski i Andrzej Wielowieyski zostaną odznaczeni w czwartek przez prezydenta Orderem Orła Białego - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do otoczenia odznaczonych.

Romaszewski, w PRL działacz opozycji demokratycznej, w ostatniej kadencji był wicemarszałkiem Senatu

W czasie pierwszej, drugiej, czwartej i szóstej kadencji Senatu RP przewodniczył Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Jest bezpartyjny. W tegorocznych wyborach parlamentarnych - bez powodzenia - ubiegał się o mandat w Senacie z warszawskiej Pragi, z poparciem PiS.

Abp Gocłowski był metropolitą gdańskim

Sprawowanie urzędu zakończył 26 kwietnia 2008 r. Jest doktorem prawa kanonicznego. Studiował na KUL i w Rzymie. 31 grudnia 1984 został mianowany biskupem gdańskim, od 25 marca 1992 był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Jest członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski; współprzewodniczący Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu; przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Andrzej Wielowieyski to b. doradca Lecha Wałęsy i Solidarności, były senator

Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Później był członkiem Unii Demokratycznej, potem Unii Wolności i Partii Demokratycznej.

Jako pierwsze informację o odznaczonych podały "Wiadomości" TVP1.