Władysław Bartoszewski, Aleksander Hall, Krzysztof Penderecki i prof. Henryk Samsonowicz zostali powołani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w skład kapituły Orderu Orła Białego. Zastąpili w niej m.in. Andrzeja Gwiazdę i Bogusława Nizieńskiego, którzy odeszli z kapituły jesienią.Pod koniec ubiegłego roku z zasiadania w kapitule zrezygnowali: b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i jeden z czołowych opozycjonistów w czasach PRL Andrzej Gwiazda. Swą decyzję tłumaczyli przyznaniem Orderu Orła Białego Adamowi Michnikowi, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Aleksandrowi Hallowi i bp. Alojzemu Orszulikowi. Z kapituły odszedł też b. premier Jan Olszewski.

Obecnie w kapitule zasiada tylko prof. Wiesław Chrzanowski; przewodniczy jej prezydent, który jest zarazem Wielkim Mistrzem Orderu. W kapitule były dotąd cztery wakaty.

Jak poinformowała PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydent powołał Bartoszewskiego, Halla, Pendereckiego i Samsonowicza w skład kapituły w piątek.

Władysław Bartoszewski zasiadał już w kapitule; na początku maja 2007 r., za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, zrezygnował, gdyż - jak tłumaczył w mediach - o przyznanych orderach dowiadywał się z gazet.

Aleksander Hall - podkreśla Kancelaria - dawny działacz antykomunistycznej opozycji, jest dziś "czołowym reprezentantem umiarkowanych środowisk prawicowych, rozszerzającym jednocześnie perspektywę pokoleniową kapituły".

"Symbolem otwarcia na ludzi nauki oraz osoby ze świata kultury, a także podkreślenia wielkiego znaczenia tych dziedzin życia, pozostają nominacje dla prof. Henryka Samsonowicza oraz Krzysztofa Pendereckiego" - zaznacza Kancelaria.

Kapituły orderów nadawanych przez prezydenta mają prawo wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących orderu: opiniują wnioski o nadanie lub pozbawienie orderu, wniesione przez premiera przed ich przedstawieniem prezydentowi; mogą wystąpić do prezydenta z inicjatywą nadania orderu lub jego pozbawienia; zapoznają się z projektami aktów normatywnych dotyczących orderu; mogą występować do organów uprawnionych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących orderu.

Za prezydentury Lecha Kaczyńskiego z zasiadania w kapitule OOB zrezygnowały trzy osoby. W 2005 roku decyzję taką podjęła filozof prof. Barbara Skarga. Kolejne zmiany w kapitule nastąpiły w kwietniu 2007 r. Wtedy - z powodu niezłożenia w terminie oświadczenia lustracyjnego - stanowisko w Kapitule stracił były premier Tadeusz Mazowiecki, a w maju - ówczesny eurodeputowany Bronisław Geremek.

W kwietniu 2007 r. prezydent powołał w skład Kapituły Andrzeja Gwiazdę; a w maju - Wiesława Chrzanowskiego oraz arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. We wrześniu 2008 r. w jej skład wszedł Bogusław Nizieński. W grudniu tego samego roku do kapituły powołany został prof. Zbigniew Religa.

W lutym 2009 roku abp Tokarczuk wystąpił z kapituły. Powodem rezygnacji abpa. Tokarczuka był stan jego zdrowia. W marcu 2009 r. zmarł inny członek kapituły - Zbigniew Religa. We wrześniu tego samego roku prezydent powołał w skład kapituły byłego premiera Jana Olszewskiego.