"Strajk trwa, uczestniczy w nim podobna liczba pracowników jak wczoraj" - powiedział w piątek przewodniczący organizacji związkowej Sierpnia 80 w PZL Świdnik Andrzej Borys.

Strajk jest bezterminowy. Protestujący przychodzą do zakładu, ale nie podejmują pracy. Po zakończeniu swojej zmiany wracają do domów.

Zarówno strajkujący, jak i zarząd deklarują chęć rozmów. Borys powiedział, że w piątek rano strajkujący wystosowali do zarządu pismo, w którym zaproponowali spotkanie i negocjacje. "Jesteśmy gotowi do rozmów" - podkreślił Borys.

Związkowcy z Sierpnia 80 domagają się podwyżki płac o 15 proc. jeszcze w tym roku. Według Borysa, płace w Świdniku od wielu lat wynoszą 75-90 proc. średniej krajowej i związkowcy uważają, że są zbyt niskie.

Dyrektor zarządzający PZL Świdnik Nicola Bianco powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że toczą się rozmowy na tematy płacowe z czterema innymi związkami zawodowymi działającymi z zakładach. Sierpień 80 został do nich zaproszony, ale - jak mówił Bianco w czwartek - nie chciał w nich uczestniczyć. Bianco podkreślił, że płace w zakładach są wyższe niż średnia w regionie i wzrosły po przejęciu PZL Świdnik przez koncern AgustaWestland.

W czwartek Borys podawał, że na pierwszej zmianie nie pracowało około 80 proc. załogi; według zarządu zakładów strajkowało wtedy 557 osób.

Tylko Sierpień 80 prowadzi spór z zarządem

Związek Sierpień 80 zrzesza 120 pracowników spośród liczącej 2,9 tys. osób załogi świdnickich zakładów. Tylko on prowadzi spór z zarządem; inne związki z tego zakładu nie przyłączyły się do akcji.

PZL Świdnik to największe zakłady lotnicze w kraju, jedyne zdolne do samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania śmigłowców. W ubiegłym roku zostały kupione przez koncern AgustaWestland.