Jest szansa, że z końcem października stanieją bilety kolejowe na remontowanych trasach - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Obniżenie wysokości opłat za dostęp do torów zarządził Urząd Transportu Kolejowego. Decyzja ma zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu. Jest to wynik trwających obecnie remontów na większości szlaków kolejowych.

W maju do UTK zaczęły wpływać skargi przewoźników na PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządcę torów. Szefowie kolejowych spółek skarżyli się, że PKP PLK pobiera opłaty za korzystanie z torów równie wysokie jak przed rozpoczęciem prac remontowych, mimo gorszej jakości usług.

Janusz Malinowski, szef PKP Intercity, zapowiadał, że obniżki opłat za użytkowanie torów odczują także pasażerowie. "To w jakiej wysokości będą to obniżka, okaże się w listopadzie. Wtedy będziemy analizować czy i o ile możemy obniżyć ceny biletów na trasach, na których pasażerowie odczuwają największe utrudnienia" - zapewnia.

To właśnie na tym, by pasażerowie skorzystali na zmianie, zależy UTK. "Ważne jest zrównoważenie interesów przewoźników i zarządców infrastruktury w ten sposób, aby realne korzyści odnieśli pasażerowie" - podkreśla Krzysztof Jaroszyński, prezes UTK.