Janusz Palikot zapowiada, że jeśli jego ugrupowanie Ruch Palikota wejdzie do Sejmu, do końca roku złoży projekt ustawy o pełnym parytecie.

"Złożymy projekt pełnego parytetu zaraz na początku tej kadencji i liderką tego projektu będzie Wanda Nowicka (kandydująca z drugiego miejsca listy warszawskiej Ruchu Palikota - PAP)" - poinformował Palikot na sobotniej konferencji prasowej w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie rozpoczął się III Europejskim Kongresie Kobiet.

Jak powiedziała Nowicka, Ruch poprze postulat Kongresu Kobiet dotyczący pełnego parytetu na listach wyborczych.

"Pełen parytet będzie obowiązującym prawem, aby wszystkie partie musiały się do niego zastosować" - podkreśliła Nowicka. "Obowiązująca ustawa parytetowa to wielki sukces Kongresu Kobiet, ale daleko jest do ideału, tzw. suwaka, w którym naprzemiennie na liście znajdują się kobiety i mężczyźni - dodał Palikot. W grudniu zeszłego roku Sejm uchwalił tzw. ustawę kwotową wprowadzającą przynajmniej 35 proc. udziału kobiet na listach wyborczych; obowiązywać będzie od tegorocznych wyborów parlamentarnych.

Sekretarz partii Anna Kubicka (dwójka we Wrocławiu - PAP) podkreśliła, że Ruch Palikota i jego lista warszawska jest przykładem zastosowania zasady naprzemiennego umieszczania na listach kobiet i mężczyzn. "Jest to niezwykła i jedyna lista w Polsce (...) pod tym względem zbliżyliśmy się do jednego z postulatów, który stawia Kongres Kobiet" - dodała. Jak podkreśliła, Ruch Palikota na swoich listach ma najwyższy współczynnik obecności kobiet w porównaniu z innymi partiami. "Jest to ponad 44,5 proc." - powiedziała.

"Na czołowych miejscach, w pierwszych czwórkach, to jest prawie 80 kobiet. (...) Można powiedzieć w każdym okręgu posiadamy dwie reprezentantki, a w większości okręgów na pierwszym bądź na drugim miejscu jest kobieta" - podkreśliła Kubicka.

W sobotę w Warszawie rozpoczął się III Europejski Kongres Kobiet, który potrwa dwa dni. Ma wziąć w nim udział blisko 7 tysięcy osób, w tym wielu gości z zagranicy. Obecni mają być między innymi ministrowie do spraw społecznych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Tegoroczny kongres jest jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji. Jednym z gości imprezy będzie komisarz Unii i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding. Gospodynią nieformalnego spotkania ministrów będzie minister pracy Jolanta Fedak. Fedak i Reding będą miały wspólną konferencję prasową w pierwszym dniu kongresu. Na ceremonii otwarcia kongresu obecna będzie małżonka prezydenta Anna Komorowska.