Obywatele do Senatu liczą na poparcie znanych osób w kampanii wyborczej. W tym celu prezydenci miast prowadzą rozmowy m.in. ze znanymi politykami, ludźmi kultury, nauki i świata biznesu. Swojego poparcia ma udzielić m.in. Jerzy Stuhr oraz być może Aleksander Kwaśniewski.

Według źródeł PAP, o tym, że Jerzy Stuhr udzieli poparcia Obywatelom do Senatu, prezydenci miast poinformują w piątek na konferencji prasowej w Krakowie.

"Poparcie Jerzego Stuhra jest dla nas bardzo ważne i niezwykle cenne" - powiedziała PAP osoba blisko związana z inicjatywą prezydentów miast. Według niej, Stuhr to nie jedyny przedstawiciel środowiska artystów, który wesprze Obywateli do Senatu w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Ze źródeł PAP wynika także, że prezydenci miast od dłuższego czasu prowadzą rozmowy z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, który miałby poprzeć jednego lub dwóch kandydatów do Senatu, startujących z list Obywateli do Senatu. "Bardzo byśmy chcieli, aby rozmowy z panem prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim zakończyły się pomyślnie. To byłoby dla nas duże wsparcie" - przyznaje wspomniane źródło.

Według rozmówcy PAP, Obywatele do Senatu nie będą tworzyć typowego komitetu honorowego, jednak w czasie kampanii wyborczej wiele znanych osób będzie oficjalnie namawiało do oddaniu głosu na kandydatów ruchu. "Planujemy, że przynajmniej raz w tygodniu jedno znane nazwisko oficjalnie ogłosi, że popiera naszą inicjatywę. Niektóre nazwiska na pewno będą zaskoczeniem dla opinii publicznej" - powiedziało PAP źródło.

Poparcie dla inicjatywy Obywatele do Senatu zadeklarowali już niektórzy przedstawiciele środowisk naukowych, m.in. doradca prezydenta prof. Michał Kleiber oraz wybitny prawnik prof. Jerzy Makarczyk.

Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Inicjatorzy ruchu Obywatele do Senatu deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.

Obywatele do Senatu kompletują obecnie listę kandydatów do ok. 60 okręgów. Oficjalnie lista kandydatów zostanie przedstawiona w najbliższą sobotę na warszawskiej konwencji wyborczej ruchu.

W środę swój start do Senatu zadeklarowali: ekonomista prof. Krzysztof Rybiński, karnista i poseł niezrzeszony prof. Marian Filar, b. rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty oraz rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Krzyżyński.

Z informacji PAP wynika ponadto, że pewne miejsce na listach ruchu mają: b. senator PO Tomasz Misiak oraz szef BCC Marek Goliszewski.

Źródła PAP zaprzeczają doniesieniom medialnym, że z listy ruchu ma wystartować b. wiceminister finansów w rządzie PO Stanisław Gomułka oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, który samodzielnie, aczkolwiek z poparciem ruchu, powalczy o mandat w izbie wyższej.

Prezydenci miast, tworzący inicjatywę Obywatele do Senatu, sceptycznie odnoszą się także do kandydatury b. minister pracy z ramienia Samoobrony Anny Kalaty, która jeszcze niedawno ogłosiła start do Senatu z poparciem PSL.

W inicjatywie uczestniczy 26 prezydentów miast, m.in. prezydenci: Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc.