Do wtorku do północy komitety wyborcze mogą zgłaszać do komisji okręgowych kandydatów na posłów i senatorów. Prawo to mają tylko te komitety, które zostały zarejestrowane wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą.

Wyznaczony w kalendarzu wyborczym termin zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów do okręgowych komisji wyborczych mija o północy 30 sierpnia.

Lista kandydatów na posłów powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Zgłoszeniu kandydata na senatora powinno towarzyszyć co najmniej 2 tys. podpisów

Według PKW zbieranie podpisów poparcia dla list kandydatów musi się odbywać w takich warunkach, by możliwe było udostępnienie wyborcom list. Osoby zbierające podpisy dla danej listy powinny okazywać wyborcom wykaz kandydatów na posłów, którzy będą na niej umieszczani.

Tylko do Sejmu swoich kandydatów chce wystawić Ruch Palikota

PKW zarejestrowała do tej pory 103 komitety wyborcze, które chcą w jesiennych wyborach parlamentarnych wystawić swych kandydatów. Komisja w poniedziałek ma zdecydować w sprawie Komitetu Wyborców w Imieniu Patriotów, który został wezwany do usunięcia wady we wniosku o rejestrację.

Swoich kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu zamierza wystawić 17 komitetów: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, Polska Jest Najważniejsza, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawicy Rzeczypospolitej, Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80, Polski Patriotycznej, Ligi Obrony Suwerenności, Związku Słowiańskiego, Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, Mniejszości Niemieckiej, Mniejszości Niemieckiej Województwa Śląskiego, Konfederacji Godność i Praworządność, "Ojcowizny" oraz Polski Obywatelskiej.

Tylko do Sejmu swoich kandydatów chce wystawić Ruch Palikota.

O mandat senatora 9 października powalczy 86 komitetów, w tym m.in. komitet Unii Prezydentów-Obywatele do Senatu, Partii Demokratycznej-Demokraci.pl, Włodzimierza Cimoszewicza, Marka Borowskiego, Edmunda Klicha, Andrzeja Celińskiego, Barbary Dolniak, Roberta Węgrzyna oraz Zbigniewa Chlebowskiego.