Urzędnik kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pełnomocnik bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej Bartosz Kownacki oraz pracownica centrali PiS i publicystka Magdalena Żuraw znaleźli się w czołówce listy kandydatów PiS do Sejmu w okręgu bydgoskim.

Kownacki znalazł się na trzecim, a Żuraw - na czwartym miejscu. Listę - jak wcześniej informowano - otwiera szef PiS w okręgu bydgoskim, były prezydent Bydgoszczy, poseł i senator Kosma Złotowski, a na drugim miejsce znajduje się zasiadający w Sejmie drugą kadencję Tomasz Latos.

Kandydatury Kownackiego i Żuraw wcześniej były skrzętnie skrywane. Lokalni działacze nie puścili pary z ust, albo długo nic nie wiedzieli. Pełną listę kandydatów PiS w okręgu bydgoskim oficjalnie zaprezentowano w poniedziałek na konferencji prasowej. Obecna była część kandydatów, m.in. Kownacki.

Kownacki poinformował, że w gronie kandydatów znalazł się w wyniku porozumienia Prawa i Sprawiedliwości z Ruchem Odbudowy Polski, którego jest członkiem do kilkunastu lat.

Pytany, czy jako były członek komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych nie obawia się kampanii wyborczej, odpowiedział, że nie, gdyż swoją pracę wykonywał dobrze i sumiennie.

Konwacki jest adwokatem, był asystentem byłego premiera Jana Olszewskiego

"Każdy kto wie, jaki był cel komisji weryfikacyjnej wie, że była potrzebna, wie, że rozwiązanie WSI było potrzebne. I mam nadzieję, że to spotka się ze zrozumieniem. Wiem, że tutaj w Bydgoszczy jest silna reprezentacja wojska, ale mam nadzieję, że moja postawa związana chociażby z reprezentowaniem wdowy po panu generale Andrzeju Błasiku i obrona wojska w tej sytuacji pozwoli mi zdobyć zaufanie również tych wyborców" - powiedział Kownacki.

Konwacki jest adwokatem, był asystentem byłego premiera Jana Olszewskiego, pracownikiem kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i członkiem komisji weryfikacyjnej WSI. Reprezentuje część bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. wdowy po gen. Andrzeju Błasiku, Tomaszu Mercie i Sławomirze Skrzypku oraz córki Grażyny Gęsickiej. Był obrońcą autora strony internetowej www.antykomor.pl Roberta Frycza.

Żuraw jest absolwentką filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, pracownicą centrali PiS w Warszawie, a także publicystką "Gazety Polskiej" i "Uważam Rze".