Premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie bardzo ostrożny, jeśli chodzi o zwiększanie uprawnień policji. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że MSWiA przygotowuje wniosek o sprostowanie artykułu w "Gazecie Wyborczej" pt. "Policji ciągle mało".

"Gazeta" napisała w piątek, że rząd chce dać policji i innym służbom dostęp, bez zgody sądu, do informacji o naszych rachunkach bankowych i maklerskich oraz inne nowe uprawnienia. Według dziennika, projekt przechodzi przez Sejm szybko i po cichu, a MSWiA przyznaje, że do przepisów wykonujących unijne decyzje o współpracy przy zwalczaniu przestępczości dorzucono nowe kompetencje dla policji i służb.

"Ja jestem bardzo ostrożny, żeby nie powiedzieć sceptyczny, jeśli chodzi o powiększanie uprawnień, które mogą dotykać obywatela w relacji ze służbami, takimi jak policja czy prokuratura" - mówił premier, pytany o ten projekt na piątkowej konferencji prasowej.

Tusk mówił, że z jednej strony wszyscy chcemy, by służby - w tym policja - były dużo skuteczniejsze. "Skuteczniejsze, bo są (...) już dość skuteczne w walce z przestępczością, szczególnie z tą zorganizowaną, finansową, etc." - ocenił premier.

Reklama

Policja "ma też naturalną skłonność domagania się coraz łatwiejszego dostępu do coraz większej ilości danych"

Z drugiej strony - zaznaczył - policja "ma też naturalną skłonność domagania się coraz łatwiejszego dostępu do coraz większej ilości danych". "W czasie debaty na temat wolności w internecie zostałem bardzo solidnie uwrażliwiony jednak na ten drugi aspekt, powiedziałbym - wolnościowy, chroniący obywatela przed nadmierną obecnością państwa i służb w jego prywatności" - zaznaczył.

Dlatego - jak zapowiedział premier - będzie "bardzo ostrożny jeśli chodzi o zwiększanie uprawnień policji". "Także proszę być spokojnym - nie podejmiemy tutaj żadnych pochopnych decyzji i w tym kontekście prawa człowieka i prawo człowieka do bycia niezależnym i chronionym przed nadmierną obecnością służb będzie dla mnie pierwszym przykazaniem" - zaznaczył.

Jak dodał, rząd będzie szukał "rozwiązań bez straty dla skuteczności policji". "Ale będę tutaj dość kategoryczny" - zastrzegł.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował z kolei, że w MSWiA przygotowywany jest wniosek o sprostowanie artykułu, który ukazał się w piątek w "GW", "ponieważ nie wszystkie informacje, które znalazły się w tym artykule są informacjami prawdziwymi". "Ta nowelizacja dotyczy wyłącznie dostosowania do dyrektyw UE i tylko w tym zakresie prawo zostanie zmienione. Nie ma mowy o rozszerzaniu czy budowaniu dodatkowych uprawnień dla policji" - zaznaczył Graś.