Korea Północna potwierdziła gotowość bezwarunkowego powrotu do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, w tym na temat moratorium na próby jądrowe - powiedziała w środę rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa.

Timakowa oznajmiła po zakończeniu rozmów prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z przywódcą KRLD Kim Dzong Ilem w mieście Ułan Ude na Syberii, że Korea Północna potwierdziła gotowość bezwarunkowego powrotu do negocjacji. "W trakcie tych rozmów Korea Północna będzie gotowa rozwiązać kwestię moratorium na testy i produkcję rakietowej broni nuklearnej" - dodała Timakowa.

Rosja jest uczestnikiem rozmów sześciostronnych, z udziałem obu Korei, USA, Japonii i Chin, na temat denuklearyzacji Korei Płn. Rozmowy utknęły w martwym punkcie w grudniu 2008 roku.

Miedwiediew powiedział natomiast po środowych rozmowach, że Korea Północna popiera projekt budowy gazociągu mającego przez jej terytorium transportować rosyjski gaz do Korei Południowej. "Z tego, co zrozumiałem, Korea Północna jest zainteresowana realizacją tego rodzaju projektu trójstronnego z udziałem Rosji i Korei Południowej" - powiedział Miedwiediew.

Jak dodał, on sam oraz Kim Dzong Il przekazali rządom swoich krajów polecenie utworzenia specjalnej komisji w celu "określenia parametrów współpracy w sferze dwustronnej pod kątem tranzytu gazu przez terytorium Korei Północnej i wobec tego późniejszego włączenia Korei Południowej do tego projektu".

Zgodnie ze słowami Miedwiediewa, projekt przewiduje, iż "łączna wielkość transportu wyniesie rocznie do 10 mld metrów sześciennych gazu". "Jeśli będzie popyt, jesteśmy gotowi zwiększyć ten potencjał(...) Sama rura będzie miała długość około 1100 km, przy czym znaczna jej część będzie biec na terytorium KRLD" - zaznaczył Miedwiediew.

Według rosyjskiej prasy, KRLD będzie otrzymywać za tranzyt rosyjskiego gazu do Korei Południowej około 100 mln dolarów rocznie.

Jak dodał rosyjski prezydent, rozmowy z Kim Dzong Ilem - pierwsze od 2002 roku - były "otwarte" i "rzeczowe". "Omówiliśmy wszystkie kwestie i, co bardzo istotne, z uwzględnieniem napięcia na Półwyspie Koreańskim" - podkreślił Miedwiediew, dodając, że była mowa także o północnokoreańskim programie nuklearnym.

Według przedstawiciela rosyjskiej delegacji, lider KRLD zaprosił Miedwiediewa do odwiedzenia Korei Północnej.

Spotkanie Miedwiediewa z Kim Dzong Ilem odbyło się w garnizonie wojskowym, gdzie obaj przywódcy obejrzeli ćwiczenia wojsk desantowych.