49 proc. osób między 55 a 64 rokiem życia jest pewnych, że będzie głosować w wyborach parlamentarnych; z kolei w grupie wiekowej 35-44 zdecydowanych na udział w wyborach jest jedynie 20 proc. osób - wynika z ostatniego sondażu TNS OBOP.

Zdecydowaną chęć udziału w wyborach deklaruje 34 proc. badanych. Taki zamiar ma 38 proc. mężczyzn oraz 32 proc. kobiet.

Na pewno głosować będzie - jak wynika z deklaracji - 49 proc. osób w wieku między 55 a 64 rokiem życia i 40 proc. osób w wieku powyżej 65 lat. Wśród młodszych najwyższy odsetek osób, które na pewno chcą głosować jest w grupie 18-24 lata - 36 proc.; w grupie 25-34 lata taki zamiar ma 30 proc.; w grupie 45-54 - 32 proc.

Najmniej osób pewnych udziału w wyborach jest w grupie wiekowej 35-44 - 20 proc.

Pewne swojego udziału w wyborach jest 47 proc. osób w grupie uczących się oraz 45 proc. osób mających wyższe wykształcenie; najmniej jest takich osób wśród ludzi z podstawowym wykształceniem - 26 proc. i zasadniczym zawodowym - 28 proc.

43 proc. kierowników i specjalistów deklaruje, że na pewno będzie głosować. Najmniej osób pewnych swojego udziału w wyborach jest w grupie bezrobotnych - 20 proc. oraz robotników, a także pracowników administracji i usług - po 28 proc.

W grupie osób, które oceniają swoją sytuację materialną jako dobrą na pewno głosować chce 39 proc. Ten odsetek najmniejszy jest w grupie osób oceniających swoją sytuację jako złą - 29 proc.

Spośród zwolenników PO na pewno do wyborów pójdzie 54 proc.

Najbardziej zdyscyplinowani są zwolennicy PiS. 57 proc. z nich na pewno weźmie udział w wyborach, kolejne 34 proc. z nich raczej weźmie udział w wyborach. 5 proc. sympatyków PiS raczej nie będzie głosować, 3 proc. jeszcze nie wie, a 1 proc. na pewno nie pójdzie do wyborów.

Spośród zwolenników PO na pewno do wyborów pójdzie 54 proc. Kolejne 31 proc. zamierza głosować. 5 proc. sympatyków partii rządzącej raczej nie weźmie udziału w wyborach; 3 proc. to wyklucza, a 7 proc. jeszcze nie wie, czy będzie głosować.

55 proc. sympatyków SLD zamierza na pewno wziąć udział w wyborach; kolejne 29 ma takie plany; 4 proc. raczej nie pójdzie do urn; 5 proc. na pewno tego nie uczyni, a 7 proc. jeszcze nie wie, czy będzie głosować.

Najmniej zdyscyplinowani są zwolennicy PSL

Najmniej zdyscyplinowani są zwolennicy PSL. 44 proc. z nich na pewno weźmie udział w wyborach. 49 proc. raczej chce głosować. Kolejne 4 proc. raczej nie pójdzie do urn, 1 proc. na pewno nie, a 2 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 4-8 sierpnia na reprezentatywnej, losowej 980-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18 roku życia.

Według badania, gdyby wybory odbyły się w połowie sierpnia, wygrałaby je Platforma Obywatelska, uzyskując 45 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłoby się PiS z 30-proc. poparciem. Do Sejmu weszłyby też SLD (9 proc.) i PSL (7 proc.).