Obecny senator, przedsiębiorca oraz b. minister nauki i szkolnictwa wyższego to kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w najbliższych wyborach parlamentarnych w trzech spośród siedmiu okręgów wyborczych w Łódzkiem.

O kandydatach poinformował w poniedziałek PAP prezes okręgu sieradzkiego PiS poseł Marek Matuszewski.

W wyborach do Senatu Łódzkie podzielone zostało na siedem okręgów wyborczych. Według Matuszewskiego, w okręgu 25 obejmującym obszarem powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki i poddębicki kandydatem PiS jest obecny senator - Przemysław Błaszczyk. W okręgu 26 (powiaty: łaski, pabianicki i zgierski) o fotel senatora walczyć ma przedsiębiorca i członek PiS Krzysztof Ciebiada.

Jak informuje Matuszewski, Ciebiada to pomysłodawca tablicy upamiętniającej poległych w katastrofie smoleńskiej, która została odsłonięta w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach.

W okręgu 27 obejmującym obszarem powiaty: pajęczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski kandydatem PiS został b. minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - prof. Uniwersytetu Łódzkiego Michał Seweryński.

Nadal nie wiadomo, jacy będą kandydaci tej partii do Senatu w pozostałych okręgach

Nadal nie wiadomo, jacy będą kandydaci tej partii do Senatu w pozostałych okręgach, jak również nie ma jeszcze oficjalnych informacji o liście PiS do Sejmu. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do partii w Łodzi pierwsze miejsce na liście ma otrzymać b. wiceszef MSZ Witold Waszczykowski.

Oprócz Waszczykowskiego źródła wymieniają m.in.: związaną z Radiem Maryja, b. posłankę i europosłankę Urszulę Krupę, wdowę po zamordowanym działaczu partii Marku Rosiaku - Halinę Rosiak czy b. przewodniczącą rady nadzorczej TVP Janinę Goss, określaną jako "szara eminencja" łódzkiego PiS.

Miejsce na liście czeka też prawdopodobnie na "nową twarz partii", 23-letnią łodziankę Sylwię Ługowską. Na liście może pojawić się też b. wojewoda łódzka Halina Pietraszkiewicz. Swoją funkcję pełniła w latach 2005-2007, a do Łodzi przyjechała wtedy z Lublina.

Prawdopodobnie o fotel posła powalczą także obecni parlamentarzyści - Sławomir Worach (zastąpił w Sejmie zmarłego Piotra Krzywickiego) oraz lider PiS w Łódzkiem Jarosław Jagiełło.

W okręgu piotrkowskim pewniakiem do pierwszego miejsca na liście jest Antoni Macierewicz, a w okręgu sieradzkim - obecny poseł Marek Matuszewski.