Obecni senatorowie Alicja Zając i Zdzisław Pupa oraz Janina Sagatowska, Andrzej Matusiewicz i prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Grzegorz Bierecki będą kandydatami PiS do Senatu na Podkarpaciu.

We wtorek na konferencjach prasowych w Rzeszowie i Krośnie nazwiska kandydatów przedstawił wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński.

"Stworzyliśmy listy wzmocnione merytorycznie. Mamy ambitny plan, aby z naszych list weszły do Sejmu i Senatu wszystkie te osoby, które mają doświadczenie w zarządzaniu i rządzeniu, a nie tylko pracy ustawodawczej" - powiedział Kuchciński w Rzeszowie.

Dodał, że celem PiS jest wprowadzenie do Senatu wszystkich kandydatów.

Na Podkarpaciu wybory do Senatu odbędą się w pięciu okręgach.

Największą niespodzianką jest kandydatura do Senatu z okręgu obejmującego m.in. Rzeszów prezesa KSKOK Grzegorza Biereckiego.

Przedstawiając tę kandydaturę szef rzeszowskiego PiS Stanisław Ożóg powiedział, że jest to osoba, która przez wiele lat pracowała w obszarze "szeroko pojętych finansów publicznych w USA". "Jest też honorowym obywatelem kilku miast w USA" - dodał Ożóg.

Pytany przez dziennikarzy, czy Bierecki ma jakieś związki z Podkarpaciem, Ożóg odpowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja prasowa z kandydatem, który sam odpowie na to pytanie.

Obecny senator PiS Zdzisław Pupa będzie kandydatem partii w okręgu obejmującym powiaty m.in. dębicki i mielecki.

Janina Sagatowska, która obecnie jest radną sejmiku województwa podkarpackiego, a w przeszłości była już senatorem, będzie ubiegała się o mandat w okręgu obejmującym m.in. Tarnobrzeg i Stalową Wolę.

58-letnia Alicja Zając, wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem senatorze PiS Stanisławie Zającu, która w Senacie zajęła jego miejsce w 2010 r., będzie ubiegać się o ponowny wybór w okręgu w Krośnie.

Z kolei 58-letni Andrzej Matusiewicz, będzie startował z okręgu w skład którego wchodzą powiaty m.in.: bieszczadzki, lubaczowski oraz miasto Przemyśl. Matusiewicz w latach 1998-2002 był wiceprzewodniczącym, a w poprzedniej kadencji - przewodniczącym sejmiku woj. podkarpackiego. Obecnie jest radnym sejmiku.