Zbieranie podpisów dla kandydatów SLD w Warszawie rozpoczęto w sobotę przed południe na Rondzie de Gaulle'a.

"Aby zarejestrować listę komitetu wyborczego partyjnego potrzebne jest zebranie w każdym okręgu 5 tys. podpisów. Dziś inaugurujemy zbieranie podpisów pod listą SLD w okręgu miasta Warszawy. Zrobimy to do 28 sierpnia" - mówił Kalisz.

Zapraszając do składania podpisów Kalisz namawiał, aby w październikowych wyborach "poprzeć jedyną otwartą lewicową siłę polityczną".

"SLD to jedyna siła polityczna, która dba o człowieka w każdym jego przejawie, dba o jego tożsamość - również seksualną, skupia takich ludzi, którzy potrafią przeciwstawić się ksenofobii, brakowi szacunku dla człowieka, pamiętają o wykluczonych" - zaznaczył.

Z listy warszawskiej startuje m.in. Krystian Legierski z Partii Zielonych.

"Z SLD postanowiliśmy po raz drugi wystartować wspólnie, choć nie w formalnej koalicji" - mówił w sobotę Legierski. Jak ocenił, polska scena polityczna jest trudną sceną polityczną.

"W tym parlamencie SLD był jedyną siłą, która podjęła z nami współpracę"

"My jako Zieloni od 2004 roku próbujemy zmagać się z nią i dopiero jesienią minionego roku udało się nam dostać do struktur samorządowych, do lokalnych władz - właśnie dzięki współpracy z SLD" - zwrócił uwagę.

Legierski przypomniał, że Partia Zielonych przygotowała w ramach grupy inicjatywnej ustawę o związkach partnerskich. "W tym parlamencie SLD był jedyną siłą, która podjęła z nami współpracę" - zauważył.

"Również z SLD walczymy o to, aby zatrzymać plany PO, dotyczące energetyki atomowej w naszym kraju. Chcielibyśmy, aby Polska, wzorem naszego zachodniego sąsiada - Niemiec, zaczęła rozwijać i stała się liderem energetyki odnawialnej" - mówił Legierski.

Do składania podpisów na SLD namawiała także Katarzyna Piekarska. "Na tych listach są ludzie, którzy mają wiedzę, doświadczenie w samorządzie, we władzy wykonawczej (...), w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. To wiedza, doświadczenie i pasja działania" - podkreśliła.

"SLD postawiło nie tylko na kobiety, nie tylko na osoby zaangażowane społecznie, jak Krystian Legierski, nie tylko na postaci życia publicznego - jak Katarzyna Piekarska i Marek Balicki, ale również na młodych ludzi, którzy codziennie pracują na to, aby młodym Polakom było lepiej (...). Tylko SLD dał rzeczywiście szansę młodym ludziom" - mówiła szefowa młodzieżówki SLD Paulina Piechna-Więckiewicz.