Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w połowie sierpnia, wygrałaby je Platforma Obywatelska, uzyskując 45 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Na drugim miejscu znalazłoby się PiS z 30-proc. poparciem. Do Sejmu weszłyby też SLD (9 proc.) i PSL (7 proc.).

W porównaniu z poprzednim, lipcowym badaniem spadły notowania SLD - o 4 punkty procentowe.

Poparcie dla PO w porównaniu z minionym miesiącem nie uległo zmianie, dla PiS - wzrosło o 2 punkty proc., a dla PSL - zwiększyło się o 1 punkt proc.

Żadna inna partia nie zbliżyła się w sondażu do progu wyborczego.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach; z podstawy procentowania wyłączono niezdecydowanych jak głosować - wyjaśnia TNS OBOP.

Przy uwzględnieniu niezdecydowanych jak głosować, preferencje partyjne przedstawiały się następująco: PO - 31 proc.; PiS - 22 proc.; SLD - 6 proc.; PSL - 5 proc.; odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 28 proc. ankietowanych.

Zamiar wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę, w sposób zdecydowany zadeklarowało 34 proc. badanych, a umiarkowany - 28 proc. Do głosowania raczej nie zamierzałoby iść 11 proc. ankietowanych, a na pewno nie - 18 proc. respondentów. 9 proc. osób odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 4-8 sierpnia 2011 r. na reprezentatywnej, losowej 980-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18 roku życia.