Uczestnicy kolejowej pielgrzymki ludzi pracy z Warszawy spędzili całą noc w oczekiwaniu na wejście na plac św. Piotra w Rzymie. Mimo to, wielu z nich nie udało się dostać w niedzielę rano na miejsce celebry, podczas której beatyfikowany będzie Jan Paweł II.

Pociąg "Popiełuszko" z ponad 800 pątnikami przyjechał do stolicy Włoch w niedzielę ok. godziny pierwszej w nocy. Uczestnicy kolejowej pielgrzymki, podobnie jak tysiące innych osób, spędzili całą noc na ulicach prowadzących do Watykanu.

Oczekiwali na możliwość wejścia na pl. św. Piotra siedząc na przywiezionych z sobą krzesełkach, a nawet leżąc na karimatach. Nie byli jedynymi, którzy w ten sposób spędzili nocne godziny poprzedzające uroczystości. Nad przemierzającymi ulice Rzymu grupami pątników powiewały flagi państw niemal całego świata.

Po godz. 5 rano otwarto wejścia na plac. Policja i służby porządkowe kierowały tłumy wyznaczonymi trasami w kierunku bramek wejściowych. Ok. godz. 7.30 wejścia zamknięto.

"Nieważne, w którym miejscu będę podczas mszy. Dla mnie istotne jest to, że mogę uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych osobiście" - powiedział PAP Ryszard Piętek ze Skarżyska. "Chodzi o to, by tę mszę przeżyć duchowo, a nie można tego lepiej uczynić niż będąc wśród pielgrzymów" - dodała jego siostra Barbara. Przyznała zarazem: "To wcale nie znaczy, że nie chciałabym być przed Bazyliką św. Piotra".

Oczekujące na mszę grupy wiernych z różnych krajów śpiewały pieśni. Wytworzyła się nawet atmosfera swego rodzaju konkurencji. W odpowiedzi na "Barkę" hiszpańskojęzyczni pielgrzymi wyśpiewali pieśń na melodię popularnego przed laty przeboju: "Makaryna". Pielgrzymi z Polski odpowiedzieli im "Czarną madonną".

Nad tłumem powiewały narodowe flagi. Polacy mieli transparenty z nazwami miast: Gdynia, Siedlce, Warszawa oraz z hasłami: "Módl się za nami Ojcze Święty", "Otwórzcie drzwi Chrystusowi", "Polska wierna papieżowi". Były także obrazy z wizerunkami Jana Pawła II i Jezusa Miłosiernego i siostry Faustyny.