Uczniowie wszystkich szkół z Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia już mogą zacierać ręce z radości. W 2012 roku zajęcia w ich szkołach będą krótsze o dwa tygodnie.
Wszystko dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej Euro 2012 i Ministerstwu Edukacji Narodowej. MEN przygotowało właśnie rozporządzenie, które zezwala dyrektorom szkół odwoływać lekcje w związku z przebiegiem lub organizacją imprezy ogólnopolskiej lub międzynarodowej. „Proponowany przepis umożliwi zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w tych dniach i w tych miastach, w których odbywać się będą takie wydarzenia jak na przykład mecze piłki nożnej podczas mistrzostw Europy 2012. Podjęcie decyzji o zawieszeniu zajęć dotyczyć będzie szkół lub placówek znajdujących się w strefie wydarzeń sportowych, w których w związku z tym utrudniona będzie organizacja zajęć dydaktyczno-wychowawczych lub zagrożone bezpieczeństwo dzieci i młodzieży lub występować będą utrudnienia komunikacyjne związane z dotarciem do szkoły lub placówki, a także z powrotem z nich” – uzasadniają urzędnicy MEN.
Rozgrywki Euro 2012 rozpoczną się 8 czerwca w Warszawie. Faza grupowa, m.in. w czterech miastach gospodarzach, potrwa do 19 czerwca, potem rozpocznie się faza pucharowa turnieju.
Rok szkolny 2011/2012 dla uczniów w całej Polsce zakończy się najprawdopodobniej dopiero w piątek 22 czerwca. Kto przez dwa tygodnie, gdy niektóre szkoły będą zamknięte, będzie się zajmował uczniami? Na to pytanie resort w uzasadnieniu do rozporządzenia nie odpowiedział.
Powinni więc o to zapytać partnerzy społeczni, do których akt prawny trafił właśnie w ramach konsultacji.