Ścigany za zbrodnie wojenne z czasów wojny domowej w Bośni i Hercegowinie były generał Jovan Divjak został w czwartek wieczorem aresztowany na wiedeńskim lotnisku - podała w piątek austriacka policja. Serbia chce osądzić Divjaka za zbrodnie wojenne.

Austriackie MSW potwierdziło, że były bośniacki generał został przekazany władzom sądowniczym, które zadecydują o jego ekstradycji do Serbii.

Divjak, etniczny Serb, jest jednym z 19 bośniackich przedstawicieli władz oskarżonych przez Serbię o przeprowadzenie na początku wojny domowej 1992-95 ataku na wycofujący się z Bośni konwój armii jugosłowiańskiej, podczas którego poniosło śmierć 18 żołnierzy. Nieoficjalne dane mówią jednak o ponad 40 zabitych.

Jest on trzecim wysokim bośniackim przedstawicielem aresztowanym za granicą na podstawie serbskiego listu gończego w związku ze zbrodniami wojennymi na terytorium Bośni w latach 1992-95. Wojna domowa w Bośni i Hercegowinie była najkrwawszym konfliktem podczas rozpadu Jugosławii, w którym zginęło ponad 100 tysięcy osób.

Gen. Divjak był zastępcą dowódcy sztabu głównego armii Bośni i Hercegowiny. Kierował obroną Sarajewa podczas trwającego 42 miesiące oblężenia miasta. Podczas 3,5-letniego oblężenia zginęło 11 tysięcy osób.