Wielka Brytania próbuje przyciągnąć zagranicznych multimilionerów. Rząd Davida Camerona zapowiedział złagodzenie przepisów imigracyjnych dla inwestorów, którzy chcą zamieszkać w tym kraju.
Ministerstwo spraw wewnętrznych przedstawi wkrótce zmiany w zasadach przyznawania tzw. wiz inwestorskich, co ma zachęcić najbogatszych ludzi do osiedlania się na Wyspach. Od kwietnia, aby być uprawionym do takiej wizy, będą musieli spędzać w nowym kraju tylko sześć miesięcy w roku, a nie dziewięć, jak to jest dziś, zaś okres oczekiwania na prawo stałego pobytu zostanie znacząco skrócony. Ci, którzy zainwestują co najmniej 10 mln funtów, uzyskają prawo do osiedlenia się na stałe już po dwóch latach, inwestorzy z minimum 5 mln – po trzech, a ci mający milion – po pięciu. Dziś każdy, kto przebywa w Wielkiej Brytanii na wizie inwestorskiej, prawo do stałego pobytu zyskuje po pięciu latach.
Brytyjski rząd już wcześniej zwolnił najbogatszych ludzi i przedsiębiorców z wprowadzonych niedawno limitów imigracyjnych dla osób spoza Unii. Zmiany te mają uczynić Wielką Brytanię krajem bardziej atrakcyjnym dla bardzo bogatych imigrantów – teraz osiedla się tam kilkaset takich osób rocznie, gdy np. w Kanadzie 3000.
bjn, ft