Jutro premier Donald Tusk weźmie udział w konferencji prasowej "500 dni do EURO 2012", która odbędzie się na placu budowy stadionu PGE Arena Gdańsk. Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, na terenie całego kraju powstanie 81 kluczowych inwestycji, których wartość przekroczy 88 mld zł. Budowane są nowe stadiony, odcinki autostrad, rozbudowywane są regionalne porty lotnicze, budowane lub modernizowane są dworce kolejowe.

Na 500 dni przed mistrzostwami ponad 80 proc. kluczowych inwestycji infrastrukturalnych znajduje się w zaawansowanej fazie realizacji. Według ekspertów, dzięki organizacji EURO 2012 polskie PKB może wzrosnąć o ok. 2,1 proc.

Dzięki EURO 2012 PKB Polski wzrośnie o 2,1 proc.

Organizacja mistrzostw ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Według ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej dzięki EURO 2012 w latach 2008 - 2020 PKB naszego kraju wzrośnie o ok. 2,1 proc., czyli o 28 mld zł. O wzroście PKB zadecydują przede wszystkich inwestycje infrastrukturalne, ale także rozwój usług turystycznych oraz wykorzystanie stadionów i centrów pobytowych. W związku z organizacją EURO 2012 zwiększy się także zatrudnienie. Według ekspertów SGH w samym 2012 r. przyrost zatrudnienia może wynieść od 20 do 33 tys. osób.

Stadion Miejski w Poznaniu

Oddany do użytku we wrześniu 2010 r. Może pomieścić maksymalnie 43 tys. widzów.

PGE Arena Gdańsk

Na stadionie trwają prace montażowe i wykończeniowe. Budowa ma zakończyć się w kwietniu 2011 r. Stadion zostanie oddany do użytku w czerwcu 2011 r. PGE Arena Gdańsk przewidziana jest na 41 tys. kibiców. Powierzchnia komercyjna stadionu to 17 tys. m2.

Stadion Narodowy w Warszawie

Na początku stycznia na stadionie zakończono montaż konstrukcji dachu, czyli operację "big lift". Teraz, trwają przygotowania do montażu konstrukcji pod elewację aluminiową oraz łuków podtrzymujących dach. Wykonywane są posadzki betonowe i kamienne na najniższej kondygnacji i prace instalacyjne wewnątrz obiektu. Budowa stadionu zakończy się w czerwcu 2011 r. Uroczystość otwarcia planowana jest na lipiec 2011 r., a na wrzesień 2011 r. mecz towarzyski Polska - Niemcy. Rozgrywki będzie mogło oglądać 55 tys. widzów. Powierzchnia komercyjna obiektu to 27,5 tys m2.

Stadion Miejski we Wrocławiu

Na stadionie rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej dachu i elewacji. Trwają też prace instalacyjne wewnątrz obiektu. Uroczyste otwarcie planowane jest na październik 2011 r. Stadion pomieści 43 tys. osób. Jego powierzchnia komercyjna to 12,5 tys. m kw.

Lotnisko we Wrocławiu

Wrocławski port lotniczy wzbogaci się o nową płytę postojową oraz terminal pasażerski. Na terminalu trwają już prace wykończeniowe. Planuje się, że budowa zakończy się w II kwartale bieżącego roku. W lutym 2011 r. rozpocznie się procedura wyboru wykonawcy płyty postojowej. Roboty potrwają do grudnia 2011 r. Koszt rozbudowy lotniska wynosi 425 mln zł. Po rozbudowie liczba operacji na godzinę zwiększy się dwukrotnie.

Lotnisko w Gdańsku

Trwa budowa terminalu pasażerskiego (planowane zakończenie w marcu 2012 r.) oraz drogi kołowania i płyty postojowej (planowane zakończenie w III kw. 2011 roku). Budżet projektu wynosi 310 mln zł. Przepustowość lotniska zwiększy się z 12 do 30 operacji na godzinę.

Lotnisko w Warszawie

Trwają prace związane z modernizacją skrzyżowania dróg startowych oraz rozbudową i modernizacją obiektów terminalowych. Zakończono montaż elewacji Terminalu II. Rozpoczęto prace wykończeniowe wewnątrz obiektu. Wszystkie inwestycje powinny zakończyć się w grudniu 2011 roku. Koszt to 170 mln zł. Przepustowość lotniska zwiększy się z 41 do 53 operacji na godzinę.

Lotnisko w Poznaniu

Na lotnisku w Poznaniu rozpoczęto przetarg na wybór inżyniera nadzorującego budowę drogi kołowania i rozbudowę terminala pasażerskiego. Realizacja zaplanowanych inwestycji uzależniona jest od otrzymania przez lotnisko decyzji środowiskowej (planowana data 31 stycznia 2011 r.). W przypadku uzyskania decyzji w styczniu 2011, prace inwestycyjne w porcie lotniczym w Poznaniu mają zakończyć się w kwietniu 2012 roku. Koszt budowy szacowany jest na 232 mln zł. Dzięki inwestycji liczba operacji na godzinę zwiększy się z 14 do 30.

Autostrada A1

Autostrada A1 przyspieszy komunikację między Gdańskiem, Poznaniem i Warszawą. Dzięki budowie jej południowego odcinka łatwiejszy przejazd będą mieli kibice z przyjeżdżający z Czech lub Słowacji. W grudniu 2011 r. powstanie odcinek A1 Nowe Marzy - Toruń o długości 62,4 km. Pozostałe trzy odcinki: Toruń - Stryków, Pyrzowice - Maciejów - Sośnica i Sośnica - Gorzyczki będą gotowe w przyszłym roku. Łączna długość budowanych odcinków to 298,7 km. Ich koszt wynosi 21,4 mld zł.

Autostrada A2

Autostrada A2 połączy Polskę centralną z Europą Zachodnią. W ramach przygotowań do Euro powstają dwa odcinki: Nowy Tomyśl - Świecko i Stryków - Konotopa o łącznej długości 196 km. Budowa odcinka Nowy Tomyśl - Świecko zakończy się w listopadzie 2011 r., a odcinka centralnego w 2012 r. Koszt całej inwestycji to 8,4 mld zł.

Autostrada A4

Połączy wschodnią i zachodnią granicę Polski. Z 5 przygotowywanych na Euro odcinków 2 już są gotowe: Wielicka - Szarów oraz Zgorzelec - Krzyżowa. Pozostałe 3 odcinki w budowie to: Rzeszów - Korczowa, Tarnów - Rzeszów i Krzyż - Rzeszów Wschodni, Kraków - Tarnów, Szarów - Krzyż. Łączna długość budowanych odcinków to 297, 4 km, ich koszt wyniesie 13, 2 mld zł.

Autostrada A8

Na Euro 2012 powstaje też obwodnica Wrocławia (autostrada A8), licząca 35, 4 km. Jej koszt to 4 mld zł. Zostanie otwarta w lipcu 2011 r. Dworce kolejowe

W ramach przygotowań do EURO 2012 w Polsce trwa modernizacja dworców kolejowych. W stolicy trwają prace na Dworcu Wschodnim i Centralnym. Dworce Wrocław Główny (w budowie) oraz Poznań Główny (projekt na etapie wniosku) mają zostać oddane do użytku w połowie II kwartału 2012 r. Dworzec Centralny w Warszawie zostanie zmodernizowany do listopada 2011 r.