Szkockie wydawnictwo Canongate Books z siedzibą w Edynburgu nabyło prawa do wydania książki założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a - podał niezależny kanał telewizji ITV.

Oficyna Canongate będzie miała prawa wydawcy na całym świecie z wyjątkiem USA i Kanady. Książka ma być dostępna na brytyjskim rynku już w kwietniu. W Ameryce Płn. wydawcą będzie spółka Alfred A. Knopf.

Według ITV autobiograficzna książka ściganego przez władze szwedzkie Assange'a będzie "bardzo osobista". Autor poświęci w niej sporo miejsca swojej filozofii życiowej.

"Mam nadzieję, że książka będzie dokumentem określającym nasze pokolenie" - cytuje ITV 39-letniego Australijczyka, warunkowego zwolnionego przez sąd w Londynie za poręczeniem i oczekującego na rozprawę w sprawie ekstradycji do Szwecji.

Władze Szwecji chcą go postawić przed sądem z oskarżenia o atak seksualny, którego miał się dopuścić wobec dwóch kobiet. Ekstradycji domagają się w trybie ENA (Europejskiego Nakazu Aresztowania). Przychód z publikacji pozwoli założycielowi Wikileaks sfinansować koszty adwokackie, już teraz oceniane na ok. 200 tys. funtów.

"To bardzo osobista książka"

"To bardzo osobista książka. Tłumaczę w niej globalną walkę (Wikileaks) o wymuszenie nowego modelu stosunków między ludźmi a ich rządami" - mówi.

Assange, który odrzuca zarzuty szwedzkiej prokuratury, obawia się, że Szwedzi wydadzą go Amerykanom, a ci oskarżą go o szpiegostwo i skażą na śmierć. Jego proces o ekstradycję najprawdopodobniej rozpocznie się w lutym.

Wikileaks ujawnił m.in. przecieki dotyczące wojny w Afganistanie, Iraku i tajne depesze dyplomatyczne USA. Dla swoich zwolenników Assange jest bojownikiem w walce o wolne słowo i swobodny dostęp do informacji, wśród przeciwników jest uważany za anarchistę. Jeszcze inni uznają go za symbol problemów stwarzanych przez wiek elektroniki.