Śmierć prezydenta, przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych oraz partii politycznych w katastrofie smoleńskiej, a w konsekwencji wybory prezydenckie oraz zmiany w ugrupowaniach - to najważniejsze wydarzenia na scenie politycznej w mijającym roku. Polacy wybierali także samorządowców.

STYCZEŃ

Hazard - nadal Polska żyje aferą hazardową

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych wprowadzający zakaz organizowania gier przez internet oraz uczestnictwa w grach urządzanych przez internet. W sieci można będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów.

Reklama

Były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapewnił przed komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową, że jego działania ws. ustawy hazardowej były zawsze zgodne z prawem i podyktowane troską o publiczne pieniądze. Zaprzeczył, by lobbował w interesie branży hazardowej. Uważa też, że b. szef CBA Mariusz Kamiński manipulował informacjami, by go zaatakować.

Start do wyborów prezydenckich - Tusk ogłasza, że nie wystartuje

Reklama

Premier ogłosił, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich; zamierza dalej kierować rządem i Platformą Obywatelską. Tusk przekonywał, że najbliższe kilkanaście miesięcy, tak ważnych z punktu widzenia polskiej gospodarki, wymaga stabilności rządu, a w roku kampanii wyborczych rząd musi być "jak skała".

LUTY

Zaczynają się przygotowania do obchodów rocznicy katyńskiej

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że wybiera się na uroczystości rocznicowe do Katynia jako najwyższy przedstawiciel RP.

Ogłoszono pierwsze w Polsce prawybory - o kandydowanie o urząd prezydenta ubiegają się: Radosław Sikorski i Błonisław Komorowski

Ogłoszono, że wybór kandydata PO na prezydenta odbędzie się poprzez prawybory z udziałem wszystkich członków Platformy. W prawyborach wystartowali Bronisław Komorowski i Radosław Sikorski.

Represje białoruskich władz wobec Polonii w tym kraju

- Prezydent Lech Kaczyński wysłał list do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sprawie represji władz białoruskich wobec Polaków.Sejm potępił działania władz białoruskich wymierzone w przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi. Tego samego dnia sąd w Wołożynie przekazał Dom Polski w Iwieńcu uznawanemu przez Mińsk ZPB kierowanemu przez Stanisława Siemaszkę. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w Warszawie z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys, wyraził pełną solidarność ze Związkiem i jego władzami. Do okazania podobnej solidarności wezwał Unię Europejską.

MARZEC

Katyń: Przygotowania do uroczystości

Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak poinformował, że MSZ zwróciło się do Lecha Kaczyńskiego o przewodniczenie uroczystościom w Katyniu 10 kwietnia, a prezydent przyjął zaproszenie do przewodniczenia polskiej delegacji.

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski poinformował, że Donald Tusk będzie na uroczystościach w Katyniu 7 kwietnia na zaproszenie szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina.

Andrzej Seremet powołany na stanowisko prokuratora generalnego

Prezydent Lech Kaczyński powołał Andrzeja Seremeta na stanowisko prokuratora generalnego. Nowy prokurator generalny rozpoczął urzędowanie 31 marca.

Trwają prawybory w PO

Debata Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego podczas spotkania z młodzieżówką PO - pierwsza w ramach prawyborów kandydata Platformy na prezydenta.

PiS wzywa Lecha Kaczyńskiego do reelekcji

Kongres PiS wezwał w uchwale Lecha Kaczyńskiego, by ponownie ubiegał się o prezydenturę. L. Kaczyński miał ogłosić swoją decyzję w tej sprawie wiosną.

Wizyta w Polsce następcy brytyjskiego tronu księcia Karola i jego małżonki księżnej Kornwalii Camilli Parker Bowles

Wizyta w Polsce następcy brytyjskiego tronu księcia Karola i jego małżonki księżnej Kornwalii Camilli Parker Bowles; m.in. spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donalden Tuskiem i wizyta w na Podlasiu, w Białowieży i Kruszynianach u społeczności tatarskiej.

Debata Komorowskiego i Sikorskiego w prawyborach

Debata Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego - rywalizujących w prawyborach PO, które miały wyłonić kandydata Platformy na prezydenta. Pokłosiem był m.in. spór o sposób finansowania zapłodnienia in vitro. Bronisław Komorowski wygrał prawybory prezydenckie PO zdobywając 68,5 proc. głosów, jego konkurent Radosław Sikorski uzyskał 31,5 proc.; frekwencja wyniosła 47,47 proc.

Jest nowy szef PKW

Stefan Jaworski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, został nowym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej.

KWIECIEŃ

Katyń - obchody rocznicowe z udziałem premiera

7.4. - Z udziałem premierów Polski Donalda Tuska i Rosji Władimira Putina odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu. Premier Tusk wskazywał, że na drodze do pojednania polsko-rosyjskiego są drogowskazy pamięci i prawdy. Wspólne doświadczenia powinny nas zbliżać - mówił Putin. Słowo przepraszam nie padło. Putin przyjął zaproszenie Tuska do Polski.

Smoleńsk 10 kwietnia - katastrofa TU-154 z prezydentem na pokładzie

Prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 przedstawicieli polskich elit zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Polska pogrążyła się w żałobie. Z całego świata do Polski zaczęły napływać kondolencje w związku z tragedią. Obowiązki głowy państwa przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Rosja zapowiedziała wyjaśnienie tragedii. Premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów i w imieniu wszystkich Polaków złożył wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałym rodzinom ofiar katastrofy samolotowej.

Pogrzeb prezydenta i jego małżonki na Wawelu

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli na Wawelu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Z powodu utrudnień w ruchu lotniczym spowodowanych pyłem wulkanicznym do Krakowa nie przylecieli m.in.: prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydent Francji i przewodniczący Komisji Europejskiej. O północy zakończyła się - trwająca 9 dni - żałoba narodowa.

Postanowienie o wyborach prezydenckich

Pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zarządził wybory prezydenckie na 20 czerwca.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński postanowił o udziale w wyborach prezydenckich

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował o kandydowaniu w wyborach prezydenckich. "Tragicznie przerwane życie prezydenta, śmierć elity patriotycznej Polski, oznacza dla nas jedno: musimy dokończyć ich misję" - napisał prezes PiS w oświadczeniu, w którym ogłosił swoją decyzję.

Katastrofa smoleńska - komisje, pierwsze ustalenia

Premier Donald Tusk poinformował, że szef MSWiA Jerzy Miller pokieruje polską komisją badającą przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem. Premier Tusk przedstawił w Sejmie informację rządu na temat katastrofy smoleńskiej. "Dzisiaj nie jest jeszcze możliwe wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu pod Smoleńskiem" - powiedział szef rządu. Zaznaczył też, że do tej pory nie zdarzyło się nic, co mogłoby zakwestionować dobrą wolę strony rosyjskiej i jej gotowość do współpracy w wyjaśnianiu przyczyn tragedii. Tusk rozmawiał telefonicznie z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem; rozmowa dotyczyła planowanej wizyty prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Rosji; premierzy rozmawiali także na temat wizyty pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w Moskwie 9 maja z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

MAJ

Wybory prezydenckie - rejestracja kandydatów

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Jarosława Kaczyńskiego (PiS) i Bronisława Komorowskiego (PO) jako kandydatów na prezydenta RP w wyborach zarządzonych na 20 czerwca.

Komorowski w Moskwie

Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę w Moskwie. Spotkał się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Gospodarz Kremla przekazał Komorowskiemu 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej.

Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami W Moskwie. Spotkał się też tam z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po uroczystościach pojechał do Smoleńska i Katynia. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna w roli wykonującego obowiązki głowy państwa.

Jarosław Kaczyński wygłasza przesłanie do Rosjan

- Jarosław Kaczyński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, w specjalnym przesłaniu do Rosjan podziękował im w niedzielę za pomoc i życzliwość okazaną Polakom po katastrofie pod Smoleńskiem.

Zaczynają się wiece pod Pałacem Prezydenckim

Kilkutysięczny tłum, który zebrał się przed Pałacem Prezydenckim, domagał się od premiera Donalda Tuska powołania międzynarodowej komisji, która zbadałyby przyczyny wypadku lotniczego pod Smoleńskiem. Przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych złożyli równo miesiąc po katastrofie pod Smoleńskiem - wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Później tradycją stało się, że w kolejne miesięcznice katastrofy smoleńskiej kwiaty przed Pałacem Prezydenckim składają przedstawiciele PiS, wieczorem odbywa się msza w katedrze św. Jana skąd pochód rusza przed Pałac, gdzie Jarosław Kaczyński mówi kilka słów do zebranych.

Wielka powódź w Polsce

- W związku z powodzią, pojawiły się żądania ogłoszenia stanu wyjątkowego; Bronisław Komorowski powiedział, że ewentualny stan wyjątkowy, w związku z sytuacją powodziową w Polsce, mógłby zostać wprowadzony jedynie na określonym terenie; premier Donald Tusk ocenił, że trzeba wydać dziesiątki miliardów złotych na ochronę przeciwpowodziową. Według niego stan klęski żywiołowej nie pomógłby w akcji ratowniczej. Jarosław Kaczyński apelował podczas konwencji o pomoc dla powodzian i wzywał do solidarności. Jak mówił w swoim wystąpieniu na pl. Teatralnym, jest ona wielką siłą Polaków i może być zapowiedzią "naszej dobrej, wielkiej przyszłości". Powódź zmusiła sztaby wyborcze kandydatów na prezydenta do zmiany programów kampanii wyborczej. Część zaplanowanych imprez odwołano. Drugie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie dotyczyło sytuacji po powodzi i rozwiązań prawnych mających zmniejszać skalę szkód w przyszłości.

Lider PiS Jarosław Kaczyński apeluje w Zakopanem o zakończenie "wojny polsko-polskiej".

CZERWIEC

Powódź

Po zakończeniu w posiedzenia rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Donald Tusk oświadczył, że choć w niektórych rejonach kraju woda przybiera szybciej niż się spodziewano, nie zostanie na razie ogłoszony tam stan klęski żywiołowej.

Debata ośmiu kandydatów na prezydenta

- Na Uniwersytecie Warszawskim debata ośmiu kandydatów na prezydenta. Nie wzięli w niej udziału Jarosław Kaczyński (PiS) i Grzegorz Napieralski (SLD).

Marek Belka powołany na prezesa NBP

10.6. - Sejm powołał prof. Marka Belkę na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kandydaturę poparli posłowie Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego byli przeciw.Irena Lipowicz powołana na RPO

- Sejm wybrał prof. Irenę Lipowicz na stanowisko rzecznika praw obywatelskich.

Wybory prezydenckie - więcej głosów na Komorowskiego, będzie II tura

Wybory prezydenckie. Głosowano w ponad 25 tys. lokali wyborczych, od godz. 6.00 do godz. 20.00. Polacy wybierali prezydenta spośród 10 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było ponad 30 mln obywateli.

PKW podała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski uzyskał 41,54 proc., a Jarosław Kaczyński - 36,46 proc. Trzecie miejsce pod względem uzyskanego poparcia zajął kandydat SLD Grzegorz Napieralski, który otrzymał 13,68 proc. głosów wyborców.

Pozostali kandydaci otrzymali: Janusz Korwin-Mikke - 2,48 proc. głosów, Waldemar Pawlak - 1,75 proc., Andrzej Olechowski - 1,44 proc., Andrzej Lepper - 1,28 proc., Marek Jurek - 1,06 proc. Bogusław Ziętek - 0,18 proc., Kornel Morawiecki - 0,13 proc. Frekwencja wyniosła 54,94 proc.

Debata kandydatów na prezydenta: Bronisława Komorowskiego (PO) i Jarosława Kaczyńskiego (PiS)

Debata Kaczyński-Komorowski przed II turą wyborów prezydenckich. Na jej zakończenie kandydat PO zaproponował Kaczyńskiemu, aby razem z nim podpisał się na egzemplarzu konstytucji, gdzie wcześniej napisał: "zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza" (jest to połączenie haseł wyborczych obu kandydatów). Kandydat PiS złożył podpis.

LIPIEC

II tura wyborów - wygrywa Bronisław Komorowski

II tura wyborów prezydenckich. Kandydat PO Bronisław Komorowski został wybrany prezydentem. Otrzymał 53,01 proc. głosów; prezes PiS Jarosław Kaczyński - 46,99 proc. głosów.

- Prezydent elekt Bronisław Komorowski, pełniący jeszcze obowiązki prezydenta, powołał Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta w skład KRRiT, a Jacka Michałowskiego mianował szefem Kancelarii Prezydenta RP.

Powstaje zespół parlamentarny ds. zbadania katastrofy smoleńskiej

- Posłowie PiS powołali zespół parlamentarny ds. zbadania katastrofy smoleńskiej. Pracami zespołu kieruje poseł PiS Antoni Macierewicz.

Afera hazardowa - Drzewiecki przed komisją, wnioski końcowe Sekuły

Przesłuchanie b. ministra sportu i turystyki Mirosława Drzewieckiego przed sejmową komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową. Drzewiecki oświadczył m.in. że w listopadzie 2009 roku nie spotkał się na Florydzie z biznesmenem branży hazardowej Ryszardem Sobiesiakiem oraz że jego stanowisko ws. dopłat do gier było jednolite i niezmienne. Jak mówił, na skutek "manipulacji, kłamstw i nieporozumień" jego nazwisko zostało uwikłane w sprawę, która w demokratycznym państwie prawa nigdy nie powinna mieć miejsca.

Szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO) przedstawił posłom projekt raportu podsumowującego sejmowe śledztwo. Opozycja skrytykowała go za zbyt wczesne przygotowanie dokumentu i postawione w nim tezy. W raporcie napisano m.in., że źródłem "przecieku" informacji o działaniach operacyjnych ws. afery hazardowej było CBA, a nie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W raporcie uznano także, że rozmowy b. szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego z przedstawicielami branży hazardowej były niezgodne ze standardem wykonywania mandatu poselskiego.

- Uroczystości związane z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, w których uczestniczyli m.in. prezydent elekt Bronisław Komorowski, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Mołdawii Mihai Ghimpu i Rumunii Traian Basescu.

Krzyż pod Pałacem Prezydenckim - porozumienie harcerzy, kościoła i pałacu

- Przedstawiciele władz naczelnych ZHP i ZHR oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, w obecności przedstawicieli Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny podpisali porozumienie ws. przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny w Warszawie.

SIERPIEŃ

Afera hazardowa - przyjęto sprawozdanie

Głosami PO i PSL komisja śledcza ds. tzw. afery hazardowej przyjęła sprawozdanie ze swoich prac. Zanim się to stało, posłowie ostro spierali się o jego treść. W raporcie można przeczytać m.in., że politycy PO nie brali udziału w nielegalnym lobbingu ws. ustawy hazardowej, choć ich zeznania są momentami mało wiarygodne. Dowiemy się też, że źródłem przecieku o akcji CBA mogło być zarówno Biuro, jak i kancelaria premiera. Posłowie złożyli zdania odrębne do raportu z prac hazardowej komisji śledczej. Własne wersje tekstu przedstawili posłowie PiS, Lewicy, PSL, a także PO. Opozycja wskazuje na nielegalny lobbing polityków PO podczas prac nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych.

Komorowski składa przysięgę

Bronisław Komorowski złożył przysięgę prezydencką przed Zgromadzeniem Narodowym. Formalnie objął tym samym urząd prezydenta. W uroczystości wzięli udział m.in. byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Nie pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po uroczystości zaprzysiężenia Bronisław Komorowski odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie insygnia Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary tragedii smoleńskiej

Na Pałacu Prezydenckim odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablicę, która znajduje się na skrzydle Pałacu odsłonił szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Tablica została poświęcona; odmówiono modlitwę w intencji ofiar katastrofy.

Zaczyna się konflikt w PiS - od listu Migalskiego

Europoseł Marek Migalski w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego obarczył go winą za niskie notowania partii.

Rząd rozpoczyna walkę z dopalaczami

24.8. - Odstąpienie od ścigania za posiadanie narkotyków przeznaczonych na własny użytek - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą przyjął rząd. Projekt zawiera też nowe przepisy, które pomogą walczyć z dopalaczami.Serwery bukmacherów internetowych będą mogły znajdować się w krajach UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) a nie, jak chciał początkowo rząd, tylko na terenie Polski - wynika z autopoprawek rządu do projektu noweli ustawy hazardowej.

Rozpoczyna się dyskusja o OFE

Premier spotkał się w swojej kancelarii z szefami Otwartych Funduszy Emerytalnych. W spotkaniu uczestniczył też szef doradców premiera Michał Boni. Rozmawiano o działalności OFE. Powodem spotkania była tocząca się od jakiegoś czasu dyskusja nad przygotowanymi przez resort pracy propozycjami wymierzonych w OFE, radykalnych zmian w systemie emerytalnym. Zmierzają one m.in. do tego, by ze składki emerytalnej mniej pieniędzy trafiało do OFE, a więcej do ZUS.

Premier - podczas spotkania z szefami OFE - zażądał poprawy efektywności funduszy, zwiększenia ich konkurencji i działań na rzecz emerytów, a nie we własnym interesie funduszy. Fundusze przedstawiły propozycje zmian w systemie.

WRZESIEŃ

1.9. Uroczystości obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prosto z Westerplatte, Komorowski udał się w pierwszą podróż zagraniczną - do Brukseli, Paryża i Berlina.

- Komitet Polityczny PiS zdecydował o wykluczeniu Marka Migalskiego z grona członków delegacji PiS w Parlamencie Europejskim. Komitet Polityczny ocenił, że postawa Migalskiego jest niezgodna z zasadami obowiązującymi w Prawie i Sprawiedliwości. "Nie złamałem zasad, nie kierowałem się własnym dobrem, nie postępowałem egoistycznie" - skomentował tę decyzję Migalski.

15.9. - Premier Donald Tusk ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się 21 listopada, a ich druga tura - w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów - 5 grudnia.

Krzyż spod pałacu prezydenckiego przeniesiony do kaplicy prezydenckiej

16.9. - Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego - ustawiony tam po kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem - został przeniesiony do prezydenckiej kaplicy. Docelowym miejscem dla krzyża jest kościół św. Anny. Prezydent w wywiadzie dla PAP powiedział, że dalsze pozostawienie krzyża przed Pałacem "groziłoby daleko idącymi stratami dla autorytetu państwa i Kościoła". "To krok w dobrą stronę" - ocenił premier. Politycy PiS, decyzję o przeniesieniu krzyża do kaplicy nazwali "skandaliczną".

Szef emigracyjnego rządu Czeczenii AhmedZakajew w Polsce

W Warszawie zatrzymany został przez policję i przewieziony do prokuratury szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew, który miał uczestniczyć w odbywającym się w podwarszawskim Pułtusku Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego. Zakajew był poszukiwany przez Rosję międzynarodowym listem gończym w związku z zarzutami o terroryzm. Sąd oddalił wniosek o jego aresztowanie na 40 dni. Zakajew wyjechał wtedy do Wielkiej Brytanii, bo - jak tłumaczył - kończyła mu się ważność polskiej wizy.

Wypadek polskiego autokaru pod Berlinem - 13 ofiar śmiertelnych

Pod Berlinem doszło do wypadku polskiego autokaru, w którym zginęło 13 osób, a 29 zostało rannych. Do stolicy Niemiec udał się premier Donald Tusk wraz z minister zdrowia Ewą Kopacz. W szpitalu Hedwigshoehe w berlińskiej dzielnicy Gruenau szef rządu spotkał się z trojgiem lżej rannych w wypadku. Tusk rozmawiał również w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

PAŹDZIERNIK

Palikot odchodzi z PO

Pierwszy Kongres Ruchu Poparcia dla Palikota w Warszawie z udziałem około 4 tys. osób. Janusz Palikot zadeklarował, że odchodzi z Platformy Obywatelskiej i złoży mandat poselski. "Nie lekceważę, nie histeryzuję" - skomentował decyzję Palikota premier. Palikot do tej pory jednak mandatu nie złożył.

Walka z dopalaczami - ciąg dalszy

Premier Donald Tusk zapowiedział, że tzw. dopalacze, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi będą zakazane. Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami, w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.

Rząd przyjął projekt ustawy mającej uniemożliwić handel dopalaczami. Za złamanie zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jako środki odurzające lub substancje psychotropowe, będzie nakładana kara w wysokości od 20 tys. zł do nawet 1 mln zł. Prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu podczas spotkania z premierem poparli inicjatywę rządu. Sejm uchwalił ustawę trzy dni później.Smoleńsk - pielgrzymka rodzin ofiar

Uroczystości na Cmentarzu Katyńskim z udziałem uczestników pielgrzymki rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Wzięły w nich udział prezydentowa Anna Komorowska i Swietłana Miedwiediewa. Bliscy ofiar katastrofy Smoleńska złożyli kwiaty na miejscu katastrofy samolotu Tu-154. Część osób miała problemy z powrotem do kraju z powodu awarii rozrusznika jednego z silników samolotu.

Morderstwo w łódzkim burze PiS

Konsultacje polityczne u prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z tragicznymi wydarzeniami w łódzkim biurze PiS, poświęcone obniżeniu agresji w życiu politycznym - z udziałem premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, szefów SLD i PSL: Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka a także przewodniczących klubów parlamentarnych. Prezydent zaproponował uczczenie zastrzelonego Marka Rosiaka "ponad podziałami".Tragiczne wydarzenia w łódzkim biurze PiS. Ryszard C. wszedł do łódzkiej siedziby PiS i zaatakował znajdujące się tam osoby - zastrzelił Marka Rosiaka, męża b. wiceprezydent Łodzi, asystenta europosła PiS Janusz Wojciechowskiego i ciężko ranił nożem 39-letniego asystenta posła Jarosława Jagiełły - Pawła Kowalskiego. PiS przedstawił "deklarację łódzką" przeciw przemocy w życiu publicznym, skierowaną do uczestników życia politycznego, osób zaufania publicznego, dziennikarzy i obywateli. Podpisał ją prezes PiS Jarosław Kaczyński i zapowiedział, że dopuszcza spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, jeśli i on podpisze dokument. Prezydent, marszałek Sejmu i premier złożyli kwiaty i zapalili znicze przed łódzką siedzibą PiS.

Polska podpisała porozumienie gazowe z Rosją

Rząd zaakceptował aneks do porozumienia z Rosją ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski. Projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie uzgodniono 17 października w Moskwie. Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali w Warszawie międzyrządowe porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Porozumienie dotyczy zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Ma to uzupełnić niedobory w dostawach po wyeliminowaniu na początku ub.r. z handlu gazem na Ukrainie spółki RosUkrEnergo. Zgodnie z umową, tranzyt gazu jest przewidziany do 2019 r., a dostawy do 2022 r.

LISTOPAD

Komorowski odznacza Michnika.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall i bp Alojzy Orszulik mają zostać odznaczeni przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. W związku z tą decyzją z zasiadania w kapitule odznaczenia zrezygnował b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i opozycjonista Andrzej Gwiazda.

PiS wyrzuca Kluzik Rostkowską i Elżbietę Jakubiak

- Komitet Polityczny PiS wykluczył Joannę Kluzik-Rostkowską i Elżbietę Jakubiak z partii za działanie na jej szkodę i łamanie statutu PiS. Posłanki uznały tę decyzję władz PiS za niezrozumiałą i dowodzącą, że w partii tej nie ma umiejętności prowadzenia wewnętrznej debaty. W późniejszym liście do działaczy PiS, Jarosław Kaczyński tłumaczył powody wykluczenia posłanek i zapewnił, że decyzja ta została podjęta "z pełnym namysłem, po przeprowadzeniu analizy".

Krzyż spod pałacu trafia do kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

- Krzyż, który stał przed Pałacem Prezydenckim, a później w kaplicy prezydenckiej, został przeniesiony do kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie. Przekazanie krzyża nastąpiło w obecności szefa Kancelarii Jacka Michałowskiego i rektora kościoła akademickiego św. Anny ks. Jacka Siekierskiego.

- Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że skieruje do Sejmu projekt zmian w konstytucji wiążący się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Zaproponował przepisy, które uwzględniają nasze członkostwo w UE, jak i zaakceptowanie przez Polskę wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego.

Rząd likwiduje Komisję Majątkową

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu kliku tygodni będą gotowe zmiany prawne, które doprowadzą do likwidacji Komisji Majątkowej. Wcześniej rząd omówił projekt nowelizacji ustawy o stosunkach państwo - kościół, który zakłada zakończenie działalności Komisji Majątkowej.

Powstaje PJN

- Wyrzucona z PiS posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że wraz z kilkoma swoimi współpracownikami rejestruje stowarzyszenie o nazwie "Polska jest najważniejsza".

Święto Trzech Króli zatwierdzone

- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy.

Kolejni działacze PiS odchodzą do PJN

Europosłowie PiS Adam Bielan i Michał Kamiński oraz poseł Paweł Poncyliusz zrezygnowali z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Wcześniej z klubu PiS w Sejmie odszedł poseł Jan Ołdakowski. W kolejnych dniach do polityków zaangażowanych w tworzenie PJN dołączyli: europoseł Paweł Kowal oraz posłowie Tomasz Dudziński, Lena Dąbkowska-Cichocka i Jacek Pilch.

Wybory samorządowe: Polacy wybrali burmistrzów, prezydentów i radnych

- Wybory samorządowe. Polacy wybierali radnych wszystkich szczebli samorządu, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wybierano ponad 39 tys radnych gmin, ponad 6 tys. radnych powiatów, 561 radnych sejmików wojewódzkich, 1701 radnych miejskich, 409 radnych dzielnic Warszawy oraz 1576 wójtów, 796 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

PKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych. W sejmikach wojewódzkich najwięcej mandatów uzyskała PO - 222; PiS - 141, PSL - 93, a SLD - 85 mandatów; pozostałe komitety uzyskały 20 mandatów. W kilkudziesięciu miastach, w tym ośmiu wojewódzkich wybory prezydentów rozstrzygnięte zostały w pierwszej turze. Druga tura wyborów bezpośrednich w 738 miejscach, w tym w ponad 50 miastach.

Jaruzelski w Pałacu Prezydenckim

Posiedzenie prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone grudniowej wizycie w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, z udziałem m.in. b. prezydentów i b. premierów. Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że w relacjach polsko-rosyjskich potrzebny jest proces pojednania w prawdzie, którego elementem będzie wizyta rosyjskiego prezydenta. Kontrowersje wzbudziło zaproszenie na posiedzenie RBN gen. Wojeciecha Jaruzelskiego.

GRUDZIEŃ

Miedwiediew w Polsce

- Początek dwudniowej wizyty w Warszawie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa; rosyjskiemu prezydentowi towarzyszyła żona Swietłana a także m.in. szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow i prokratOr generalny Rosji Jurij Czajka.

Miedwiediew spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowski i premierem Donaldem Tuskiem. W obecności obu prezydentów podpisano m.in.: memorandum ws. współpracy prokuratur, list intencyjny ws. utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu oraz deklarację o współpracy w sferze modernizacji gospodarki.

Poinformowano, że prezydenci Polski i Rosji obejmą wspólnie patronat nad upamiętnieniem miejsca katastrofy smoleńskiej. Miedwiediew zapowiedział, że Rosja będzie kontynuowała współpracę z Polską w sprawie Katynia.

Komorowski w USA

- Dwudniowa wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych. Komorowski rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą m.in. o współpracy wojskowej i wizach dla Polaków wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. Odwiedził Muzeum Holocaustu i wygłosił wykład w German Marshall Fund.

Senat i Sejm mniejszył subwencje budżetowe dla partii

- Senat opowiedział się za zmniejszeniem o 50 proc. subwencji budżetowych dla partii politycznych od 2011 r. Sejm przyjął senacką poprawę o obniżeniu o połowę subwencji dla partii politycznych od 1 stycznia 2011 r.

Premier Donald Tusk o raporcie MAK dotyczącym katastrofy smoleńskiej - nie do przyjęcia

- Premier Donald Tusk oświadczył, że projekt raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) - dotyczący katastrofy smoleńskiej - w tym kształcie, w jakim został przysłany przez stronę rosyjską, jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia

Polska potępia powyborcze aresztowania na Białorusi

Polskie MSZ zaprotestowało przeciwko przemocy zastosowanej wobec uczestników manifestacji w Mińsku, którzy zakwestionowali wyniki wyborów prezydenckich, zgodnie z którymi niemal 80 proc. głosów zdobył Alaksandr Łukaszenka; pobity został m.in. opozycyjny kandydat na prezydenta Uładzimir Niaklajeu.

Ludzie zebrali się przed pałacem prezydenckim / DGP