STYCZEŃ

Hazard - nadal Polska żyje aferą hazardową

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych wprowadzający zakaz organizowania gier przez internet oraz uczestnictwa w grach urządzanych przez internet. W sieci można będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów.

Były szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapewnił przed komisją śledczą badającą tzw. aferę hazardową, że jego działania ws. ustawy hazardowej były zawsze zgodne z prawem i podyktowane troską o publiczne pieniądze. Zaprzeczył, by lobbował w interesie branży hazardowej. Uważa też, że b. szef CBA Mariusz Kamiński manipulował informacjami, by go zaatakować.

Start do wyborów prezydenckich - Tusk ogłasza, że nie wystartuje

Premier ogłosił, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich; zamierza dalej kierować rządem i Platformą Obywatelską. Tusk przekonywał, że najbliższe kilkanaście miesięcy, tak ważnych z punktu widzenia polskiej gospodarki, wymaga stabilności rządu, a w roku kampanii wyborczych rząd musi być "jak skała".

LUTY

Zaczynają się przygotowania do obchodów rocznicy katyńskiej

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że wybiera się na uroczystości rocznicowe do Katynia jako najwyższy przedstawiciel RP.

Ogłoszono pierwsze w Polsce prawybory - o kandydowanie o urząd prezydenta ubiegają się: Radosław Sikorski i Błonisław Komorowski

Ogłoszono, że wybór kandydata PO na prezydenta odbędzie się poprzez prawybory z udziałem wszystkich członków Platformy. W prawyborach wystartowali Bronisław Komorowski i Radosław Sikorski.

Represje białoruskich władz wobec Polonii w tym kraju

- Prezydent Lech Kaczyński wysłał list do prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki w sprawie represji władz białoruskich wobec Polaków.Sejm potępił działania władz białoruskich wymierzone w przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi. Tego samego dnia sąd w Wołożynie przekazał Dom Polski w Iwieńcu uznawanemu przez Mińsk ZPB kierowanemu przez Stanisława Siemaszkę. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się w Warszawie z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys, wyraził pełną solidarność ze Związkiem i jego władzami. Do okazania podobnej solidarności wezwał Unię Europejską.

MARZEC

Katyń: Przygotowania do uroczystości

Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak poinformował, że MSZ zwróciło się do Lecha Kaczyńskiego o przewodniczenie uroczystościom w Katyniu 10 kwietnia, a prezydent przyjął zaproszenie do przewodniczenia polskiej delegacji.

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski poinformował, że Donald Tusk będzie na uroczystościach w Katyniu 7 kwietnia na zaproszenie szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina.

Andrzej Seremet powołany na stanowisko prokuratora generalnego

Prezydent Lech Kaczyński powołał Andrzeja Seremeta na stanowisko prokuratora generalnego. Nowy prokurator generalny rozpoczął urzędowanie 31 marca.

Trwają prawybory w PO

Debata Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego podczas spotkania z młodzieżówką PO - pierwsza w ramach prawyborów kandydata Platformy na prezydenta.

PiS wzywa Lecha Kaczyńskiego do reelekcji

Kongres PiS wezwał w uchwale Lecha Kaczyńskiego, by ponownie ubiegał się o prezydenturę. L. Kaczyński miał ogłosić swoją decyzję w tej sprawie wiosną.

Wizyta w Polsce następcy brytyjskiego tronu księcia Karola i jego małżonki księżnej Kornwalii Camilli Parker Bowles

Wizyta w Polsce następcy brytyjskiego tronu księcia Karola i jego małżonki księżnej Kornwalii Camilli Parker Bowles; m.in. spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donalden Tuskiem i wizyta w na Podlasiu, w Białowieży i Kruszynianach u społeczności tatarskiej.

Debata Komorowskiego i Sikorskiego w prawyborach

Debata Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego - rywalizujących w prawyborach PO, które miały wyłonić kandydata Platformy na prezydenta. Pokłosiem był m.in. spór o sposób finansowania zapłodnienia in vitro. Bronisław Komorowski wygrał prawybory prezydenckie PO zdobywając 68,5 proc. głosów, jego konkurent Radosław Sikorski uzyskał 31,5 proc.; frekwencja wyniosła 47,47 proc.

Jest nowy szef PKW

Stefan Jaworski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, został nowym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej.

KWIECIEŃ

Katyń - obchody rocznicowe z udziałem premiera

7.4. - Z udziałem premierów Polski Donalda Tuska i Rosji Władimira Putina odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu. Premier Tusk wskazywał, że na drodze do pojednania polsko-rosyjskiego są drogowskazy pamięci i prawdy. Wspólne doświadczenia powinny nas zbliżać - mówił Putin. Słowo przepraszam nie padło. Putin przyjął zaproszenie Tuska do Polski.

Smoleńsk 10 kwietnia - katastrofa TU-154 z prezydentem na pokładzie

Prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 przedstawicieli polskich elit zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Polska pogrążyła się w żałobie. Z całego świata do Polski zaczęły napływać kondolencje w związku z tragedią. Obowiązki głowy państwa przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Rosja zapowiedziała wyjaśnienie tragedii. Premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów i w imieniu wszystkich Polaków złożył wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałym rodzinom ofiar katastrofy samolotowej.

Pogrzeb prezydenta i jego małżonki na Wawelu

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli na Wawelu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Z powodu utrudnień w ruchu lotniczym spowodowanych pyłem wulkanicznym do Krakowa nie przylecieli m.in.: prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydent Francji i przewodniczący Komisji Europejskiej. O północy zakończyła się - trwająca 9 dni - żałoba narodowa.

Postanowienie o wyborach prezydenckich

Pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zarządził wybory prezydenckie na 20 czerwca.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński postanowił o udziale w wyborach prezydenckich

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował o kandydowaniu w wyborach prezydenckich. "Tragicznie przerwane życie prezydenta, śmierć elity patriotycznej Polski, oznacza dla nas jedno: musimy dokończyć ich misję" - napisał prezes PiS w oświadczeniu, w którym ogłosił swoją decyzję.

Katastrofa smoleńska - komisje, pierwsze ustalenia

Premier Donald Tusk poinformował, że szef MSWiA Jerzy Miller pokieruje polską komisją badającą przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem. Premier Tusk przedstawił w Sejmie informację rządu na temat katastrofy smoleńskiej. "Dzisiaj nie jest jeszcze możliwe wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu pod Smoleńskiem" - powiedział szef rządu. Zaznaczył też, że do tej pory nie zdarzyło się nic, co mogłoby zakwestionować dobrą wolę strony rosyjskiej i jej gotowość do współpracy w wyjaśnianiu przyczyn tragedii. Tusk rozmawiał telefonicznie z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem; rozmowa dotyczyła planowanej wizyty prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Rosji; premierzy rozmawiali także na temat wizyty pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w Moskwie 9 maja z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

MAJ

Wybory prezydenckie - rejestracja kandydatów

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Jarosława Kaczyńskiego (PiS) i Bronisława Komorowskiego (PO) jako kandydatów na prezydenta RP w wyborach zarządzonych na 20 czerwca.

Komorowski w Moskwie

Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski rozpoczął dwudniową wizytę w Moskwie. Spotkał się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Gospodarz Kremla przekazał Komorowskiemu 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej.

Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami W Moskwie. Spotkał się też tam z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po uroczystościach pojechał do Smoleńska i Katynia. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna w roli wykonującego obowiązki głowy państwa.

Jarosław Kaczyński wygłasza przesłanie do Rosjan

- Jarosław Kaczyński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, w specjalnym przesłaniu do Rosjan podziękował im w niedzielę za pomoc i życzliwość okazaną Polakom po katastrofie pod Smoleńskiem.

Zaczynają się wiece pod Pałacem Prezydenckim

Kilkutysięczny tłum, który zebrał się przed Pałacem Prezydenckim, domagał się od premiera Donalda Tuska powołania międzynarodowej komisji, która zbadałyby przyczyny wypadku lotniczego pod Smoleńskiem. Przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych złożyli równo miesiąc po katastrofie pod Smoleńskiem - wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Później tradycją stało się, że w kolejne miesięcznice katastrofy smoleńskiej kwiaty przed Pałacem Prezydenckim składają przedstawiciele PiS, wieczorem odbywa się msza w katedrze św. Jana skąd pochód rusza przed Pałac, gdzie Jarosław Kaczyński mówi kilka słów do zebranych.

Wielka powódź w Polsce

- W związku z powodzią, pojawiły się żądania ogłoszenia stanu wyjątkowego; Bronisław Komorowski powiedział, że ewentualny stan wyjątkowy, w związku z sytuacją powodziową w Polsce, mógłby zostać wprowadzony jedynie na określonym terenie; premier Donald Tusk ocenił, że trzeba wydać dziesiątki miliardów złotych na ochronę przeciwpowodziową. Według niego stan klęski żywiołowej nie pomógłby w akcji ratowniczej. Jarosław Kaczyński apelował podczas konwencji o pomoc dla powodzian i wzywał do solidarności. Jak mówił w swoim wystąpieniu na pl. Teatralnym, jest ona wielką siłą Polaków i może być zapowiedzią "naszej dobrej, wielkiej przyszłości". Powódź zmusiła sztaby wyborcze kandydatów na prezydenta do zmiany programów kampanii wyborczej. Część zaplanowanych imprez odwołano. Drugie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie dotyczyło sytuacji po powodzi i rozwiązań prawnych mających zmniejszać skalę szkód w przyszłości.

 Lider PiS Jarosław Kaczyński apeluje w Zakopanem o zakończenie "wojny polsko-polskiej".

CZERWIEC

Powódź

Po zakończeniu w posiedzenia rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Donald Tusk oświadczył, że choć w niektórych rejonach kraju woda przybiera szybciej niż się spodziewano, nie zostanie na razie ogłoszony tam stan klęski żywiołowej.

Debata ośmiu kandydatów na prezydenta

- Na Uniwersytecie Warszawskim debata ośmiu kandydatów na prezydenta. Nie wzięli w niej udziału Jarosław Kaczyński (PiS) i Grzegorz Napieralski (SLD).

Marek Belka powołany na prezesa NBP

10.6. - Sejm powołał prof. Marka Belkę na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kandydaturę poparli posłowie Platformy Obywatelskiej i Lewicy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego byli przeciw.