Trzęsienie ziemi na Haiti, katastrofa prezydenckiego TU-154M pod Smoleńskiem, zmiana układu sił na Ukrainie, wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej, publikacje Wikileaks, wybory na Białorusi - to kilka z najważniejszych światowych wydarzeń roku 2010.

STYCZEŃ

HAITI - W katastrofalnym trzęsieniu ziemi zginęło 250 tys. ludzi, ponad milion zostało bez dachu nad głową, a nawet milion dzieci mógł stracić co najmniej jednego rodzica i zostać bez opieki. Świat pośpieszył z pomocą zniszczonej wyspie.

UKRAINA - Wybory prezydenckie wygrał Wiktor Janukowycz, były premier i lider prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy.

ROSJA - Nowy, niewykrywalny dla radarów rosyjski myśliwiec piątej generacji pomyślnie odbył swój pierwszy lot.

MARZEC

GRECJA - Parlament uchwalił program oszczędnościowy, któremu sprzeciwia się większość obywateli.

Początek erupcji wulkanu Eyjafjoell. Od połowy kwietnia do końca maja pył wulkaniczny utrudniał ruch lotniczy nad Europą. Odwołano łącznie ponad 100 tys. połączeń. Ograniczenie ruchu samolotów kosztowało europejskie porty lotnicze blisko 300 mln euro.

KWIECIEŃ

ROSJA - Telewizja państwowa Rossija pokazała w swoim najlepszym czasie antenowym film "Katyń" Andrzeja Wajdy.

USA - W wyniku silnej eksplozji w Zatoce Meksykańskiej zatonęła zarządzana przez koncern BP platforma Deepwater Horizon. Zginęło 11 ludzi. Doszło do katastrofalnego w skutkach wycieku w sumie 4,9 mln baryłek ropy. W lipcu udało się tymczasowo zatamować wyciek.

MAJ

BELGIA - Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się na pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji w wys. 110 mld euro do 2012 r. W zamian Grecja zobowiązała się do ambitnego, trudnego programu reform i cięć budżetowych, który zakłada ograniczenie deficytu poniżej 3 proc. PKB do 2014 r.

BELGIA - Ministrowie finansów UE porozumieli się ws. ustanowienia stałego mechanizmu ratowania krajów strefy euro będących się w potrzebie. Będzie on miał wartość 500 mld euro.

HISZPANIA - Parlament Hiszpanii uchwalił pakiet oszczędności budżetowych na kwotę 15 mld euro w celu redukcji znacznego deficytu finansów publicznych.

LIPIEC

ŚWIAT - Demaskatorski portal Wikileaks opublikował ponad 90 tys. dokumentów nt. wojny w Afganistanie.

SIERPIEŃ

CHILE - 33 górników zostało zasypanych ponad 600 metrów pod ziemią w kopalni miedzi i złota na pustyni Atakama.

KUBA - Były prezydent Fidel Castro po czterech latach pojawił się w parlamencie i wygłosił przemówienie.

WRZESIEŃ

NIEMCY - Wypadek polskiego autokaru na autostradzie pod Berlinem, w następstwie którego zginęło 14 osób.

PAŹDZIERNIK

WĘGRY - W hucie w Ajka na zachodzie kraju doszło do wycieku tzw. czerwonego szlamu, toksycznego produktu ubocznego powstającego podczas produkcji aluminium. W wyniku najpoważniejszej w historii tego kraju katastrofy ekologicznej zginęło 9 osób, a rannych zostało ok. 150.

NORWEGIA - Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla chińskiemu dysydentowi, 54-letniemu Liu Xiaobo "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach". Pod koniec 2009 r. Liu został skazany na 11 lat więzienia za "działalność wywrotową". W związku z tym ani on, ani jego przebywająca w areszcie domowym żona nie przybyli 10 grudnia do Oslo na ceremonię wręczenia nagrody. Nieobecność zarówno laureata, jak i jego najbliższych na uroczystości zdarzyła się po raz pierwszy od 1936 r. Dyplom Pokojowej Nagrody Nobla symbolicznie położono na pustym krześle.CHILE - Zakończenie trwającej ponad dobę bezprecedensowej akcji ratowania 33 górników. Przebywali oni pod ziemią 69 dni - nigdy wcześniej w historii górnictwa nie zdarzyło się, by ktokolwiek w efekcie katastrofy tak długo pozostawał przy życiu uwięziony pod ziemią i został uratowany.

ŚWIAT - Portal Wikileaks opublikował ponad 391 tys. tajnych raportów amerykańskiej armii z wojny w Iraku.

26.10/INDONEZJA - Erupcja wulkanu Merapi leżącego na Jawie spowodowała śmierć 324 osób.

FRANCJA - Zgromadzenie Narodowe przyjęło ostatecznie kontrowersyjną reformę emerytalną, przewidującą podniesienie wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Projekt tych zmian wywoływał od września największą falę masowych manifestacji i strajków od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

LISTOPAD

USA - W wyniku wyborów Demokraci stracili większość w Izbie Reprezentantów, a w Senacie ich większość stopniała do minimum.

BIRMA - Opozycjonistka Aung San Suu Kyi została zwolniona po ponad siedmiu latach z aresztu domowego. Tydzień wcześniej w Birmie odbyły się pierwsze od 20 lat wybory parlamentarne, w których zwyciężyła wspierana przez rządzącą krajem juntę wojskową partia Związek Solidarności i Rozwoju (ZSR).

TAJLANDIA - Jeden z najbardziej poszukiwanych handlarzy bronią na świecie, Rosjanin Wiktor But, został wydany Stanom Zjednoczonym.

W.BRYTANIA - Ogłoszono zaręczyny księcia Williama z koleżanką ze studiów Kate Middleton. Ślub odbędzie się 29 kwietnia.

19-20.11/PORTUGALIA - Na szczycie NATO w Lizbonie przywódcy przyjęli nową koncepcję strategiczną sojuszu na najbliższe 10 lat, zdecydowali o stopniowym wychodzeniu z Afganistanu oraz postanowili rozwijać natowską obronę przeciwrakietową, zapraszając do współpracy Rosję.

KOREA PŁD. - Artyleria Korei Płn. ostrzelała południowokoreańską wyspę Yeonpyeong w pobliżu spornej granicy między obu krajami. Korea Płd. odpowiedziała ogniem i wysłała w okolice wyspy swoje myśliwce. W wyniku ostrzału zginęły cztery osoby. Był to jeden z najpoważniejszych incydentów pomiędzy obiema Koreami w ostatnich latach.

ROSJA - Izba niższa parlamentu, Duma Państwowa, przyjęła uchwałę ws. zbrodni katyńskiej, uznając ją za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

GRUDZIEŃ

W.BRYTANIA - Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange został zatrzymany w Londynie na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Szwecję w związku z oskarżeniem o przestępstwa seksualne. 16 grudnia Assange'a zwolniono za kaucją z aresztu. Rozprawa ws. ekstradycji do Szwecji ma się odbyć 11 stycznia.

BIAŁORUŚ - Wybory prezydenckie oficjalnie wygrał po raz czwarty Alaksandr Łukaszenka, zdobywając niemal 80 proc. głosów. W wieczór wyborczy w centrum Mińska milicja rozbiła wielotysięczną demonstrację i zatrzymała kilku kandydatów opozycji. Łącznie po wyborach zatrzymano ponad 600 osób. OBWE oceniła, że wybory były "bardzo daleko do wolnych"

ROSJA - Były szef koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew w drugim procesie zostali uznani przez sąd w Moskwie za winnych przywłaszczenia 218 mln ton ropy naftowej i wyprania uzyskanych w ten sposób pieniędzy. 30 grudnia obu skazano na kary 13,5 roku więzienia. Na poczet kary zostaną im zaliczone obecnie odbywane wyroki. Termin odbywania kary upłynie w roku 2017.Zniszczone Port-au-Prince, stolica Haiti. fot. Port-au-Prince/flickr.com / Inne
Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej / Bloomberg
Wybuch wulkanu Eyjafjoell na Islandii i wydobywający się z niego pył powodują coraz większe straty / Bloomberg
Sąd uznał byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego za winnego kradzieży ropy naftowej i prania brudnych pieniędzy / Bloomberg