Dziś po godz. 10 rozpoczęła się wizyta premiera Donalda Tuska i części jego ministrów w Brukseli. Podczas spotkania z kolegium unijnych komisarzy delegacja ma rozmawiać o pomocy dla terenów dotkniętych przez powódź oraz o priorytetach polskiej prezydencji.

"Po raz pierwszy będziemy mieć wizytę w KE o takim rozmiarze i tak wcześnie, by przygotować polską prezydencję w UE (w drugiej połowie 2011 roku)" - mówiła we wtorek główna rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen.

Wskazała, że rozmowy będą dotyczyć priorytetów polskiej prezydencji w UE, podczas której wiele negocjacji unijnych będzie wchodziło w decydującą fazę. Wymieniła m.in. pogłębienie rynku wewnętrznego, bezpieczeństwo energetyczne oraz nowy wieloletni budżet UE po 2013 roku.

Także polscy dyplomaci w Brukseli podkreślają, że premierowi Tuskowi w rozmowach w KE będzie towarzyszyć niemal cały rząd, "około 70 proc.", w tym minister finansów Jacek Rostowski oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Ci ostatni mają obok Tuska zabrać głos podczas cotygodniowego posiedzenia kolegium komisarzy.

Spotkanie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso

Wizyta w KE rozpocznie się o godzinie 11.30 od dwustronnego spotkania premiera Tuska z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Barroso. "Premier Tusk będzie rozmawiał (z Barroso) o tym, w jaki sposób Komisja może pomóc Polsce w walce ze skutkami powodzi" - mówił we wtorek minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

O godz. 12 członkowie polskiego rządu wezmą udział w cotygodniowym kolegium komisarzy, a o 13 zaplanowano wspólny obiad w największej, mieszczącej się na 13. piętrze siedziby KE, sali. Następnie o godz. 14.30 odbędzie się konferencja prasowa Tuska i Barroso. W tym czasie ministrowie rozpoczną dwustronne spotkania z resortowymi komisarzami.

Dowgielewicz ocenił, że spotkanie to "pozwoli wszystkim w Brukseli popatrzeć przez chwilę na nasz kraj i zobaczyć polski sukces, priorytety, pozycję w Unii Europejskiej oraz pomoże zmobilizować wszystkich w Komisji wokół tego, co dla nas jest ważne i co my uważamy za dobre dla UE".

Dodał, że Polska będzie oczekiwała w związku z powodzią pomocy od Komisji, zwłaszcza w tym, aby program pomocowy mógł wejść w życie jak najszybciej. "Chodzi o pomoc publiczną, którą Komisja musi zaakceptować, aby można było program (pomocowy) uruchomić. Oczekujemy ze strony Komisji jak największej dobrej woli w tym zakresie" - mówił.

Dowgielewicz powiedział, że to spotkanie będzie także dobrą okazją do dyskusji między całym kolegium komisarzy a członkami polskiego rządu na tematy strategiczne, jak np.: przyszłość polityki energetycznej, budżetu europejskiego, wspólnej polityki rolnej.

Jeszcze przed południem Tusk spotka się również przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Premier - jak mówił Dowgielewicz - prawdopodobnie przekaże mu gotowy kalendarz polskiej prezydencji. Dodał, że uszczegółowienia wymagają jeszcze terminy posiedzenia Rady Europejskiej.

Przypomniał, że polskie priorytety w trakcie prezydencji to m.in. negocjacje ram finansowych na lata 2014-2020, kwestie polityki energetycznej, realizacja Partnerstwa Wschodniego.

Dowgielewicz zwrócił uwagę, że Polska nie podchodzi do prezydencji jak do obowiązku, który wynika z członkostwa, tylko traktuje ją jako szansę wpływania na kształt Unii.

Innym tematem rozmów będzie także koordynacja gospodarcza w ramach Unii Europejskiej. Wśród polskich postulatów - jak mówił - znajdzie się zapis, by współpraca gospodarcza odbywała się w gronie 27 krajów. "Nie ma żadnych powodów, by odbywała się tylko wśród krajów strefy euro. Nie można dzielić Europy na dwie klasy członkostwa" - dodał.

Jego zdaniem, Polska, Wielka Brytania, Szwecja, to gospodarki ważne dla UE i trudno sobie wyobrazić, aby dyskusja o strategii gospodarczej odbywała się bez nich.

Powrót delegacji rządowej do kraju planowany jest późnym popołudniem.