Polska, przewodnicząc UE, będzie starała się pogłębić unijne mechanizmy związane ze wspólną polityką zagraniczną, polityką energetyczną oraz polityką bezpieczeństwa - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z szefem PE Jerzym Buzkiem.

Politycy rozmawiali też o nowym unijnym budżecie oraz europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony. "To jest ważny rok dla Polski i dla UE ze względu na (polską) prezydencję w Unii" - zaznaczył Buzek.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił na konferencji prasowej z prezydentem w Brukseli, że najważniejsze punkty polskiego przewodnictwa w Unii to przygotowanie wieloletniej perspektywy budżetowej UE, strategia 2020, a także europejska polityka bezpieczeństwa i obrony. "Europa niewątpliwie potrzebuje nowych pomysłów i nowej energii w działaniu i to może nadejść do Europy wraz z dwoma przyszłorocznymi prezydencjami węgierską i polską" - stwierdził.

Buzek dodał, że Unia oraz Parlament Europejski bardzo liczą na polską prezydencję w UE, również dlatego, że poparcie dla integracji, dla współpracy europejskiej w Polsce jest wyjątkowo wysokie, bo wynosi ponad 80 proc.

Komorowski mówił, że w ramach agendy naszego przewodnictwa w UE znajdą się też sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością

Z kolei Komorowski mówił, że w ramach agendy naszego przewodnictwa w UE znajdą się też sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością. Zastrzegł jednocześnie, że postęp procesu integracji europejskiej w tym obszarze musi być prowadzony równolegle do działań mających umacniać więzy transatlantyckie.

"To są dwa procesy niekolizyjne, niesprzeczne ze sobą, ale się uzupełniające, bo przecież nikt się nie kwapi do tego, aby łożyć środki finansowe na dwa odrębne źródła zasobów i możliwości - NATO-wski i unijny" - zwrócił uwagę prezydent.

Politycy mówili też o europejskim korpusie dyplomatycznym. Komorowski podkreślił, że Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) to ważne narzędzie z punktu widzenia budowania wspólnej, jednolitej polityki zagranicznej. Zaznaczył jednak, że ważne jest to, aby polityka ta była wykonywana przez jak najbardziej reprezentatywny korpus.

Buzek oświadczył, że PE zrobił wszystko, aby Europejska Służba Działań Zewnętrznych była "służbą wspólnotową"

Zwrócił jednocześnie uwagę, że dochodzenie do takiego stanu jest procesem. "Ważny jest ten finalny efekt, jak rozumiemy, związany również z rotacją wewnątrz korpusu służby dyplomatycznej" - podkreślił.

Buzek oświadczył, że PE zrobił wszystko, aby Europejska Służba Działań Zewnętrznych była "służbą wspólnotową". Jak tłumaczył, wspólnotowa to znaczy spełniająca warunek odpowiedniej reprezentacji w niej przedstawicieli wszystkich krajów UE. "PE nie zmienił w tej sprawie zdania - równowaga geograficzna jest warunkiem pełnej integracyjności i wspólnotowości tej służby" - podkreślił.

Przypomniał jednak, że ciągu najbliższych pięciu lat będzie zmienionych lub mianowanych około stu ambasadorów UE i dopiero po tym czasie należy rozliczać ESDZ, a także jej szefową Catherine Ashton."To dobry pomysł także na wprowadzenie do Unii debaty, pewnej takiej świeżości polskiego spojrzenia na wiele spraw"

Na konferencji prasowej prezydent zadeklarował, że będzie działał na rzecz ożywienia Trójkąta Weimarskiego, czyli forum współpracy Polski, Niemiec i Francji.

"Polska proponuje, aby ożywić Trójkąt Weimarski, który sprawdził się w czasie naszych zabiegów o członkostwo w Unii Europejskiej. Potem trochę słabo funkcjonował, ze względu na niekoniecznie mocne zaangażowanie, także strony polskiej. Dzisiaj widać, że Trójkąt Weimarski ożywa, głównie jako miejsce, gdzie można wyjaśniać wiele kwestii i uzgodnień, np. w zakresie polityki wschodniej" - powiedział Komorowski.

Jak podkreślił, jego rolą jest ożywienie Trójkąta Weimarskiego na poziomie prezydenckim. Zadeklarował, że takie działania będzie prowadził konsekwentnie i z głębokim przekonaniem. "To dobry pomysł także na wprowadzenie do Unii debaty, pewnej takiej świeżości polskiego spojrzenia na wiele spraw" - ocenił prezydent.

"Są pewne szanse na pogłębienie tego, co jest dobre, w obszarze Trójkąta Weimarskiego jest wyraźny postęp w zakresie integracji europejskiej w obszarze bezpieczeństwa i obronności" - wskazał. Poinformował, że polsko-francusko-niemiecka Grupa Bojowa będzie gotowa w 2013 roku. Jak ocenił, będzie to "swoisty poligon doświadczalny", który według niego może przyczynić się do pogłębienia procesu integracji Trójkąta.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku

Na spotkaniu ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego w Wieliczce w 2006 roku zgodzono się co do potrzeby utworzenia w perspektywie 2013 roku wspólnej Grupy Bojowej UE. W tym samym roku szefowie sztabów państw Trójkąta Weimarskiego ustalili, że Weimarska Grupa Bojowa UE (EU Weimar Battlegroup) będzie gotowa do objęcia dyżuru w pierwszej połowie 2013 r.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta - oficjalnym powodem była choroba L. Kaczyńskiego, nieoficjalnie pojawiały się informacje, że polski prezydent odwołał spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.

Komorowski mówił, że jego przyjazd do Brukseli ma zaznaczyć "polskie zaangażowanie, polską determinację i polskie nadzieje związane z procesem integracji europejskiej".

Przypomniał, że był ministrem w rządzie Jerzego Buzka, co - jak mówił - sprzyjało wybraniu właśnie Brukseli jako celu pierwszej wizyty zagranicznej. "Mogę być gościem Parlamentu Europejskiego, na czele którego stoi Jerzy Buzek, mój szef w rządzie. Jest to dla mnie źródłem wielkiej satysfakcji" - powiedział Komorowski.

Prezydent : To pogłębianie integracji musi odbywać się na zasadzie poszanowania zasady solidarności europejskiej

"Dlatego chciałem powiedzieć, że największym prezentem, jaki mogłem dostać w dniu imienin, Jurku, jest to, że jestem z wizytą u ciebie - w mojej roli, w twojej roli" - dodał prezydent. Wcześniej, rozpoczynając konferencję prasową, przewodniczący PE złożył Komorowskiemu życzenia z okazji przypadających tego dnia jego imienin.

Prezydent zadeklarował ponadto, że Polska chce wrócić do roli aktywnego uczestnika procesu pogłębiania integracji europejskiej - nie tylko przez implementację Traktatu Lizbońskiego, ale też "myślenie o etapach, które są przed nami". To pogłębianie integracji - powiedział - musi odbywać się na zasadzie poszanowania zasady solidarności europejskiej.

Komorowski dodał, że Polska zabiegała i zabiega o to, aby utrzymać dotychczasowe zasady związane z Funduszem Spójności, a także jednakowy mechanizm wyznaczający poziom wsparcia dla rolnictwa we wszystkich krajach UE.