Ministerstwo Skarbu Państwa odcina się od wyboru nowego prezesa i zarządu TVP. "Nie mamy nic wspólnego z tym czysto politycznym wyborem" - oświadczył dziś rzecznik resortu Maciej Wiewiór.

Rada Nadzorcza TVP w nocy z piątku na sobotę wybrała nowy zarząd spółki. Prezesem został Romuald Orzeł, wiceprezesami zostali: Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

"Chcielibyśmy zgłosić nasze votum separatum. Nasz przedstawiciel sprzeciwiał się formie wyboru i warunkom konkursu" - powiedział Wewiór. "Trzeba pamiętać, że wyboru dokonuje dziewięcioosobowa rada, w której jest tylko jeden przedstawiciel MSP. W związku z tym z niepokojem patrzymy w przyszłość spółki, szczególnie biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znajduje, również finansową" - dodał Wewiór.

Nowy zarząd został wybrany na dokończenie kadencji zapoczątkowanej jeszcze w 2006 r. przez Jana Dworaka, a także na nową kadencję.

Piątkowe posiedzenie Rady Nadzorczej było czwartym z kolei, na którym wybierano członków zarządu TVP. Poprzednie trzy narady nie przynosiły efektu, z każdym dniem przybywały kolejne medialne spekulacje na temat konfliktu w Radzie Nadzorczej. Z każdym dniem zmieniał się też zestaw kandydatów, mających szanse na zajęcie fotela w zarządzie.

Romuald Orzeł od kilku tygodni kierował Biurem Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP

Romuald Orzeł od kilku tygodni kierował Biurem Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Przez ponad 10 lat (1991 - 2002) pracował w prasie regionalnej na Wybrzeżu, gdzie był reporterem, redaktorem prowadzącym, wydawcą i redaktorem naczelnym. Był członkiem zespołu projektującego i koordynującego połączenie "Wieczoru Wybrzeża" z "Dziennikiem Bałtyckim", w wyniku którego powstała największa gazeta na Pomorzu "Dziennik Bałtycki".

Odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie fuzji "Trybuny Śląskiej" i "Gazety Zachodniej", w efekcie której powstał dziennik regionalny "Gazeta Zachodnia". W latach 2005-2009 był prezesem spółki Media-SKOK, odpowiedzialnej za całość działań marketingowo-reklamowych grupy SKOK. W tym czasie był także wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika ekonomicznego "Gazeta Bankowa".

Nowy prezes telewizji ma 46 lat.