Mazury startowały w kategorii krajobrazów i form polodowcowych, a Puszcza Białowieska w kategorii lasów i parków narodowych. Łącznie było siedem kategorii.

Samorządowcy z Mazur na wyniki konkursu czekali na statku "Dźwina" zacumowanym w giżyckim porcie. Na wieść o tym, że Mazury weszły do finału wznieśli toast szampanem i odśpiewali piosenkę z refrenem "Hej Mazury, jak wy cudne, gdzie jest taki drugi kraj", skandowali "Mazury! Mazury!" oraz śpiewali "Sto lat".

Samorządowcy przyznali, że Mazury odniosły sukces dzięki pracy "pospolitego ruszenia" pracowników gmin, urzędów miast i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Nie kryli, że po wejściu do finału liczą na pomoc rządu i centralnych instytucji zajmujących się promocją Polski w świecie.

Na środę konferencję prasową dotycząca dalszej promocji regionu zapowiedział marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Mazury oraz Białowieżę do konkursu na siedem nowych cudów natury 31 grudnia 2008 roku, tj. w ostatnim możliwym dniu przyjmowania przez Szwajcarów kandydatur, zgłosiła Polska Organizacja Turystyczna. Mazury zostały zakwalifikowane do konkursu w kategorii krajobrazów i form polodowcowych i rywalizowały m.in. z pustyniami Wadi-Rum oraz Kalahari. Puszcza Białowieska została zakwalifikowana - razem z Białorusią - do kategorii lasów i parków narodowych i rywalizowała m.in. z Puszczą Amazońską.

Samorządowcy o swoim udziale w konkursie dowiedzieli się blisko miesiąc później, gdy mieli już zatwierdzone budżety na 2009 rok. Dlatego, jak przyznawali w rozmowach z PAP, każdy z nich doraźnie przesuwał w swoim budżecie pieniądze na promocję.

Z powodów finansowych i organizacyjnych Urząd Marszałkowski w Olsztynie wspólnie z przedstawicielami każdego z mazurskich samorządów na początku marca zawiązał komitet organizacyjny, który w każdym z miasteczek koordynował akcję internetowego głosowania na Mazury. Do jego prac przyłączały się także organizacje pozarządowe zajmujące się krajobrazem kulturowym Mazur, np. Wspólnota Kulturowa "Borussia" oraz Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba" oraz Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.