W Moskwie rozpoczęły się w piątek elektroniczne zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 przy użyciu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Ze szczepień mogą skorzystać osoby z głównych grup ryzyka: nauczyciele, lekarze i pracownicy miejskich służb socjalnych.

Same szczepienia, jak zapowiadały władze, rozpoczną się 5 grudnia i będą wykonywane w 70 punktach w stolicy Rosji. Tymczasem Sputnik V wciąż jeszcze przechodzi trzecią fazę badań klinicznych wśród ponad 40 tysięcy ochotników.

Przyjmowanie szczepionek w wybranych grupach rozpoczęło się już wcześniej. Pod koniec października władze stolicy mówiły, że zaszczepiło się około 2,5 tys. lekarzy i nauczycieli.

Obecnie warunkiem zaszczepienia jest brak chorób przewlekłych. Nie będą też szczepione osoby niepełnoletnie i w wieku powyżej 60 lat, ani też kobiety w ciąży i matki karmiące.

Punkty szczepień działać będą od godz. 8 do godz. 20. W kolejnych tygodniach, wraz z dostawami Sputnika V do Moskwy, kampania szczepień może też objąć inne grupy zawodowe. Merostwo poinformowało o 70 punktach, choć wcześniej mer Siergiej Sobianin mówił o przygotowaniu 300 takich punktów.

Procedura trwać będzie co najmniej godzinę, m.in. z powodu konieczności rozmrożenia preparatu.

Władze Moskwy zaprzeczyły w czwartek doniesieniom, które pojawiły się w mediach społecznościowych, iż lekarze miejskich szpitali i przychodni są zmuszani do zaszczepienia się i że z tego powodu w jednym ze szpitali lekarze zaczęli odchodzić z pracy.

Ochotnicy, którzy biorą udział w ostatniej fazie badań klinicznych Sputnika V mają znajdować pod obserwacją medyczną do końca stycznia 2021 roku. Ostateczne rezultaty twórcy szczepionki otrzymają za kolejne pół roku, w lipcu 2021 roku.

Minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko mówił w listopadzie, że ogółem w Rosji zaszczepiło się Sputnikiem V ponad 100 tysięcy osób z grup ryzyka.