O sprawie poinformował w poniedziałek na Facebooku prezes WOŚP Jerzy Owsiak. "Dzisiaj otrzymaliśmy prośbę ze Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie czy oddział ten może na potrzeby walki z COVID-19 przeznaczyć swoje łóżka do innego szpitala w Lublinie. Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie" - napisał Owsiak.

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży Marta Golbik przypomniała na wtorkowej konferencji prasowej, że psychiatria dziecięca od lat jest w zapaści. "Potrzeba więcej pieniędzy, więcej łóżek, więcej specjalistów. Jurek Owsiak wraz ze swoją fundacją robią rzeczy niesamowite, pomagają w tej najbardziej newralgicznej części zdrowia, czyli zdrowia psychicznego najmłodszych. Finansują łóżka, sfinansowali prawie 800 łóżek dla dzieci w 34 oddziałach po to, żeby dzieci miały w końcu możliwość przyzwoitego leczenia" - podkreśliła posłanka KO.

Niedawno jednak - jak dodała - okazało się, że łóżka te mogą trafić na potrzeby leczenia chorych na covid-19. "To pokazuje w jaki sposób rząd może próbować walczyć z pandemią. Już mamy do czynienia z zabieraniem łóżek tych najbardziej potrzebujących, łóżek przeznaczonych na psychiatrię dzieci i młodzieży" - powiedziała Golbik.

Reklama

Przekonywała, że psychiatria najmłodszych to niezwykle ważny element ochrony zdrowia. "Nie może być tak, że rząd walczy z covid-19 kosztem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży" - zaznaczyła posłanka KO.

Grzegorz Napieralski zwrócił uwagę, że Koalicja Obywatelska od wielu miesięcy apelowała do rządu, by odpowiednio przygotował się na możliwą jesienną falę zachorowań na covid-19. "Były wakacje, były dwa miesiące, kiedy mogliśmy - my opozycja, ale przede wszystkim rządzący wraz z opozycją przygotować ustawy, projekty rozporządzeń i przygotować się do tej bardzo groźnej fali walki z covidem. To się nie stało, dziś na chybcika rząd podejmuje decyzje, aby ratować życie innych" - dodał poseł KO.

Zwrócił się też do rządzących, by kupowali łóżka dla chorych na covid-19, a nie "zabierali komuś innemu".

Jerzy Owsiak tłumaczył na Facebooku, że w sytuacji "totalnej zapaści" psychiatrii dziecięcej zakup łóżek przez jego fundację miał być próbą jej przeciwdziałania. "Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego. Wszystkie łóżka są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach" - dodał prezes WOŚP. (PAP)

autor: Marta Rawicz