5059 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w niedzielę w Czechach - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. To o około 3600 mniej niż w sobotę. Jest to zarazem najwyższy dzienny przyrost w niedzielę, gdy przeprowadza się najmniej testów.

Dane ministerstwa wskazują, że liczba aktywnych obecnie infekcji przekroczyła 100 tys. U większości zakażonych infekcja ma łagodny przebieg, ale rośnie liczba hospitalizowanych z Covid-19. Pod koniec września nieco ponad 1000 osób z tą chorobą wymagało opieki szpitalnej, w październiku ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie.

Według najnowszych informacji, podanych do wiadomości publicznej w sobotę o godz. 18, w kraju jest 3519 hospitalizowanych z Covid-19. W stanie ciężkim jest 587 osób; także ta liczba potroiła się od września. Wzrasta liczba zgonów z powodu Covid-19, których łącznie od początku pandemii jest 1422. W niedzielę przybyło ich 33.

Dane ministerstwa zdrowia wskazują, że odsetek testów z pozytywnym wynikiem utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W sobotę wykonano o 10 000 testów mniej niż w rekordowy pod tym względem piątek, kiedy pozytywny wynik dało 30,21 proc. wykonanych testów. Według ministra zdrowia Romana Prymuli odsetek ten w kraju powinien być poniżej 10 proc. Liczba testów przeprowadzonych w niedzielę zostanie przedstawiona w poniedziałek wieczorem.

Reklama

W Czechach w związku z tempem szerzenia się SARS-CoV-2 obowiązuje stan wyjątkowy i liczne ograniczenia. Wszystkie szkoły od podstawowych po wyższe przeszły na naukę zdalną. Restauracje, bary i kluby są nieczynne. Nie wolno organizować imprez kulturalnych i sportowych. Od poniedziałku w ślubach i pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób.