Armenia zwróciła się w poniedziałek pilnie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), domagając się zastosowania środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu - poinformowała służba prasowa Trybunału.

"Trybunał otrzymał dziś rano wniosek od Armenii o zastosowanie środków tymczasowych wobec Azerbejdżanu, obecnie jest on rozpatrywany” - oświadczyło biuro prasowe ETPC.

"Rząd Armenii zwraca się do Trybunału o nakazanie rządowi Azerbejdżanu (...)+zaprzestania militarnych ataków na ludność cywilną na całej linii kontaktu sił zbrojnych+, +powstrzymanie masowych ataków+, +zaprzestania ataków na ludność cywilną, a także na cywilne obiekty i miasta+” - napisano w komunikacie prasowym ETPC.

W niedzielę rozpoczęły się najcięższe od 2016 roku walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach, separatystyczną enklawę ormiańską w Azerbejdżanie. Starcia podsycają obawy o stabilność na Kaukazie Południowym.

Reklama

W poniedziałek rano walki były kontynuowane. Obie strony konfliktu poinformowały, że rozmieszczają ciężką artylerię. Według najnowszych doniesień władz Górskiego Karabachu z poniedziałku kolejnych 28 jego żołnierzy zginęło w walkach z siłami azerbejdżańskimi, zwiększając tym samym dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych do 59. Po stronie Azerskiej zginęło sześciu cywilów.

Armenia i Azerbejdżan są członkami Rady Europy od 2001 roku.