W tej chwili trwa dostawa do aptek i hurtowni szczepionek przeciw grypie. W tej chwili mamy zagwarantowanych 1,8 mln dawek, a w sprawie kolejnych 200 tys. rozmawiamy z firmami – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Szczepionki, jak każdego roku, do aptek trafiają we wrześniu. Nie wcześniej. We wrześniu następuje aprowizacja hurtowni, aptek. Tych szczepionek nie zabrakło. Są one w trakcie dostaw, to normalna procedura, jaka co roku się odbywa. Naprawdę nie ma problemu ze szczepionkami. Na bieżąco są dostarczone" – zapewniał rzecznik MZ

Dodał, że w tym tygodniu na rynek trafi 200 tys., a na przykład w ostatnim tygodniu września kolejne 400 tys. Łącznie zagwarantowanych jest 1,8 mln dawek, a odnośnie kolejnych 200 tys. toczą się jeszcze rozmowy z firmami.

"200 tys. jest w ostatniej fazie uzgodnień. Negocjujemy kolejne poszerzenie zakupu" – powiedział

Reklama

Zaznaczył, że dzięki tegorocznym zakupom szczepionek jest pewien margines bezpieczeństwa – nie powinno ich zabraknąć, biorąc pod uwagę, że w zeszłym sezonie grypowym zaszczepiło się 1,5 mln Polaków.

"Naszą rolą jest zapewnić szczepionki, ale nie chcielibyśmy utylizować tych szczepionek jak w ubiegłym roku, gdy trzeba było utylizować 100 tys. szczepionek" – dodał.