Służby medyczne Hiszpanii odnotowały w ciągu ostatnich 24 godzin największą od maja liczbę zakażeń koronawirusem – 2789 przypadków. Z kolei w Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano 255 infekcji SARS-CoV-2.

Jak podał w czwartek szef resortu zdrowia Salvador Illa, podczas ostatniej doby liczba potwierdzonych przez hiszpańskie służby medyczne przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wzrosła z 282 641 do 285 430.

“Znaczący wzrost przypadków zachorowań na Covid-19 ma związek z licznie organizowanymi w ostatnim czasie spotkaniami w gronie rodzinnym, zabawami, a także wydarzeniami o charakterze rozrywkowym” - tłumaczył Illa.

Minister podkreślił, że aby zahamować nasilającą się epidemię konieczna jest natychmiastowa zmiana nawyków u mieszkańców Hiszpanii, w tym ograniczenie przez nich grona spotykanych w ciągu dnia osób.

Podczas ostatnich 24 godzin ministerstwo zdrowia Hiszpanii zanotowało dwa nowe zgony na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych choroby wynosi już w tym kraju 28 443.

Dwa nowe przypadki śmiertelne zanotowano pomiędzy środą a czwartkiem także w Portugalii, gdzie w sumie na Covid-19 zmarło już 1727 osób.

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej w Lizbonie Graca Freitas z ministerstwa zdrowia wskazała na nieznaczny wzrost dynamiki zachorowań. Odnotowała, że podczas ostatniej doby potwierdzono 255 nowych infekcji, a łączna liczba zakażeń doszła do 50 868.

W czwartek rząd Portugalii ogłosił, że w związku ze stosunkowo niską liczbą zakażeń w kraju, przywrócona zostanie praca zamkniętych od marca barów oraz dyskotek. Działalność tych placówek ma podlegać jednak licznym restrykcjom oraz kontrolom.