Od początku pandemii na Węgrzech zmarły 524 osoby chore na Covid-19 i wykryto w sumie 3867 zakażeń koronawirusem. Już 2142 osoby uznano za wyleczone.

Spada liczba aktywnych, tj. jeszcze niewyleczonych zakażeń. Jest ich obecnie 1201, przy czym 414 wymaga opieki szpitalnej. Na kwarantannie domowej przebywa obecnie ponad 11 400 osób.

Rząd Węgier złożył we wtorek w parlamencie projekt ustawy dotyczący zniesienia stanu zagrożenia, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa. Stan zagrożenia obowiązuje na całym terytorium kraju od 11 marca. 30 marca parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą rząd może w czasie stanu zagrożenia "zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej".

Na całych Węgrzech od 4 maja stopniowo znoszone są restrykcje wprowadzone z związku z pandemią. Nie obowiązują już ograniczenia w wychodzeniu z domu, można otwierać sklepy bez ograniczeń godzinowych, zaczynają działać restauracje i kawiarnie. Od piątku nie tylko na prowincji, ale także w Budapeszcie można przyjmować gości w hotelach i wewnątrz lokali gastronomicznych.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)