Zniesienie ograniczeń w wychodzeniu na ulicę w Budapeszcie zapowiedział w sobotę premier Węgier Viktor Orban. Nagranie, w którym o tym informuje, zamieścił na swoim profilu na Facebooku.

Orban zapowiedział, że Budapeszt będzie zawsze o dwa tygodnie później od reszty kraju obejmowany znoszeniem kolejnych restrykcji.

„Pierwszą bitwę, o zahamowanie epidemii, wygraliśmy, i to w pięknym stylu(…) Udało się, ponieważ wszystkie decyzje podejmowaliśmy w porę i ponieważ, co chciałbym szczególnie podkreślić, wszyscy - mieszkańcy prowincji i Budapesztu, osoby niezależne i mające rodzinę, starsi i młodzi - zachowywaliśmy się odpowiedzialnie” – oznajmił premier po sobotnich konsultacjach z wirusologami i innymi naukowcami, a także sztabem operacyjnym ds. walki z koronawirusem.

Wcześniej w sobotę wiceminister zasobów ludzkich ds. rodziny i młodzieży Katalin Novak zapowiedziała na konferencji prasowej online, że letnie obozy dla młodzieży będą mogły się w tym roku odbyć.

4 maja zniesiono ograniczenia w wychodzeniu na ulicę na całym terytorium Węgier, z wyjątkiem Budapesztu oraz okalającego go komitatu Pest, gdzie jest najwięcej zakażeń koronawirusem i zgonów. Na obszarze tym sklepy mogą już być otwarte bez ograniczeń godzinowych, a restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości na tarasach i w ogródkach.

Zgodnie z dekretem rządu opublikowanym w piątek wieczorem od poniedziałku będzie można na całym terytorium kraju poza Budapesztem przyjmować gości także wewnątrz lokali restauracyjnych i kawiarń, przy zachowaniu odległości 1,5 m między stolikami, przy czym pracownicy będą musieli nosić maski ochronne lub zasłaniać twarz w inny sposób. Będzie można także wynajmować kwatery gościom.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 3473 zakażenia koronawirusem, a 448 osób chorych na Covid-19 zmarło, przy czym w ostatnich dwóch tygodniach liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz chorych osób wymagających opieki szpitalnej stopniowo spadała. Dotąd 1371 osób uznano za wyleczone.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)